Pamięć o Holocauście. Nadzieja na przyszłość?

  13

  „Ziemio, nie kryj mojej krwi, iżby mój krzyk nie ustawał”– cytatem z Księgi Hioba, który przytoczył podczas uroczystości 65. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau były więzień, Władysław Bartoszewski – dyrektor Jacek Iwancz, powitał wszystkich, którzy przybyli  do II LO w Świdnicy na niezwykłą debatę dotyczącą eksterminacji narodu żydowskiego podczas II wojny światowej oraz szeregu tematów z tym związanych.

  Przedsięwzięcie to zyskało wielu zwolenników. Wśród gości byli uczniowie II i III LO, gimnazjaliści, prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, wicestarosta Alicja Synowska, prezes  Fundacji Dom Pokoju  Edward Skubisza, przewodnicy Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka (Krąg Dolnośląski) Jacek Krogel, przedstawiciele Fundacji Krzyżowa oraz wielu innych. Warto dodać, że pomysłodawcą tego wydarzenia był tegoroczny absolwent II LO, Maciej Krogel, który przedstawił wszystkim główną ideę spotkania i zainaugurował późniejszą dyskusję.

  Patronat nad debatą objął  Marek Michalak – Rzecznik Praw Dziecka, który w liście skierowanym do młodzieży napisał, że pamiętanie o ofiarach Holocaustu jest istotną sprawą dla współczesnego świata. Dyskutowano między innymi na temat tego, ile Polacy wiedzą na temat zagłady Żydów, czy potrafią prawidłowo zdefiniować słowo Holocaust oraz czy nasz kraj nie jest ‘szufladkowany’ ze względu na znajdujące się w nim niegdyś obozy koncentracyjne.

  Jacek Krogel, podkreślił, że młodzież coraz rzadziej interesuje się Holocaustem, bo wydaje się on nieciekawy, mało atrakcyjny. Natomiast  Edward Skubisz zaznaczył, że często oszczędza się czas na lekcje historii, a warto wiedzieć o tym, co działo się np. podczas II wojny światowej. Rozmawiano również o tym, co zrobić, by zainteresować młodzież tak ważnym i trudnym zjawiskiem, jakim z pewnością jest Holocaust oraz jak powinniśmy się zachowywać w miejscach pamięci.

  Podczas trwania debaty można było zapoznać się z wynikami ankiety przeprowadzonej w  liceum. Pytano o to, czym był Holocaust oraz kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Holocaustu. Wyniki ankiet stały się podstawą do dalszej dyskusji. Nasi goście niejednokrotnie wspominali o działaniach podejmowanych przez różne organizacje, by zachować pamięć o ofiarach. Zastanawiano się również nad tym, ile my, zwyczajni ludzie, tak naprawdę wiemy o ikonach Holocaustu, czy ich cierpienie nie przysłania ich bogatego dorobku życiowego.

  Zwieńczeniem dyskusji było wspólne zwiedzanie wystawy „Anne Frank. Opowieść współczesna”, na której przedstawiono historię jej życia opowiedzianą niezwykłymi zdjęciami oraz zapiskami, które zachowała w swym dzienniku.

  Mirosława Szkarłat/opr. red.

  Foto Kasia Samek

  [photospace]

  Poprzedni artykułŻywa szopka po raz piąty [AUDIO]
  Następny artykułPięknieją wiejskie świetlice