Nowoczesny ambulans przyjedzie do Świdnicy

  1

  Już w najbliższy czwartek, 15 grudnia, honorowi dawcy będą mogli oddać krew w nowoczesnym ambulansie, który w Świdnicy przejdzie „chrzest bojowy”. Dostosowany do poboru tego najcenniejszego daru życia autobus został kupiony za ponad 2 miliony złotych ze środków ministerstwa zdrowia i Narodowego Centrum Krwi. Auto stanie o godzinie 9.00 na placu Jana Pawła II przed katedrą.

  Zanim zespół Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa rozpocznie pracę, autokar zostanie poświęcony przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca. Później dawcy będą mogli oddawać krew do godziny 13.00. – Czekają na nich komfortowe warunki – zapewnia Teresa Kamińska i RCKiK w Wałbrzychu. – Wnętrze zostało wyposażone w punkt rejestracji i badania dawców oraz w 3 stanowiska poboru. Dla oczekujących przed autokarem zostaną rozstawione dwa ogrzewane namioty. Zapraszamy wszystkich chętnych!

  Warto dodać, że ze względu na tę akcję 15 grudnia nie będzie tradycyjnego poboru krwi w przychodni Ars Medica, gdzie punkt otwierany jest w każdy czwartek. Jak zaznacza Teresa Kamińska, to sytuacja wyjątkowa i w następnych tygodniach dawcy będa mogli zgłaszać się w właśnie ośrodku zdrowia przy ulicy Konopnickiej.

  Nowy ambulans jest pierwszym Mobilnym Punktem Poboru Krwi, należącym do RCKiK w Wałbrzychu. Dotychczas centrum korzystało z wypożyczonych ambulansów. Nowoczesne autokary dla dawców mają się pojawić w całej Polsce. – Nasz będzie wykorzystywany głównie w miejscowościach na zachodzie regionu, bo dawcy coraz częściej oddają krew w Niemczech – wyjaśnia Teresa Kamińska. Jest jednak spora szansa, że za rok centrum dostanie jeszcze jeden taki pojazd i wówczas stałymi akcjami wyjazdowymi obejmie cały region.

  Czwartkową akcję współorganizuje świdnicki Klub Honorowych Dwaców Krwi „Kropla Życia”, który przypomina, jakie należy spełnić warunki:

  Jeżeli pragniecie pomóc drugiemu człowiekowi, jesteście w wieku pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, ważycie co najmniej 50 kg, nie chorowaliście na żółtaczkę zakaźną,  nie jesteście nosicielami wirusa HIV i choroby na AIDS – przyjdźcie podzielić się życiodajnym lekiem.

  Mężczyźni mogą oddawać krew pełną 6 razy w roku, a kobiety 4 razy do roku. Przerwa pomiędzy oddaniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. Do oddania krwi należy zgłosić się po lekkim śniadaniu. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL.

  Krwiodawca, który honorowo odda krew otrzyma:
  – zaświadczenie celem usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy lub w szkole oraz ekwiwalent kaloryczny.

  Poprzedni artykułPopłynie ponad 600 zawodników
  Następny artykuł100 lat Ewy Sałaty