100 lat Ewy Sałaty

  5

  Ewie Sałacie nie wypada już śpiewać tradycyjnego polskiego „Sto lat”. 11 grudnia 2011r. mieszkanka Słotwiny  uroczyście obchodziła swoje 100 urodziny.

  W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedziła z życzeniami delegacja z Urzędu Gminy Świdnica: wójt gminy Teresa Mazurek, przewodnicząca Rady Gminy Świdnica Regina Adamska, sekretarz Jadwiga Generowicz, radny Rady Gminy Świdnica Eligiusz Janasik,     a także sołtys Słotwiny Henryk Siwiec oraz p. Agata Olszówka, zastępca kierownika wydziału świadczeń emerytalno-rentowych Inspektoratu  ZUS w Świdnicy.

  Do życzeń w listach gratulacyjnych dołączyli się Premier RP – Donald Tusk oraz Wojewoda Dolnośląski – Marek Skorupa, w których czytamy m.in. „Tak długie życie jest skarbnicą doświadczeń dla kilku pokoleń Polaków”.

  W dotychczasowej kadencji wójta gminy Świdnica Teresy Mazurek, pani Ewa Salata jest trzecią mieszkanką gminy, która doczekała tak pięknego jubileuszu. Pierwsze setne urodziny świętowała 5 lipca 2007 pani Józefa Bilska z Komorowa, a drugie  28 marca 2011 r. pani Rozalia Zadora z Mokrzeszowa

  Dostojna jubilatka przeżyła cały wiek polskiej historii. Do Słotwiny przybyła z Kielc, w latach 50-tych ubiegłego wieku. W swoich wspomnieniach Pani Ewa powraca do czasów kiedy została  z małymi dziećmi przewieziona do Niemiec na roboty. Po ciężkiej pracy i powrocie do Polski w rodzinne strony, zdecydowała wraz z mężem przenieść się na Dolny Śląsk.  W Pomianowie zaczęła pracę w tamtejszym Państwowym Gospodarstwie Rolnym. Ostatnie 60 lat życia  spędza w Słotwinie, gdzie po śmierci męża pracowała w ówczesnej szkole jako woźna.

  Po przejściu na emeryturę zajęła się domem i wnukami. Mimo swego wieku jeszcze 5 lat temu, można było zobaczyć panią Ewę jak pieli grządki w ogrodzie. Niestety, słaby wzrok nie pozwala jej wykonywać już wielu czynności. Jednak dalej ceni sobie chwile spędzane wraz z prawnukami na świeżym powietrzu.

  Sędziwy wiek Jubilatki pozwolił jej cieszyć się miłością 8 dzieci, 19 wnuków, 15 prawnuków i 4 praprawnuków.

  Janusz Waligóra

  rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica

  Poprzedni artykułNowoczesny ambulans przyjedzie do Świdnicy
  Następny artykułSesja budżetowa w środę