MotoTravel. Busem, skuterem, stopem przez świat

  6

  Jak dojechać skuterem do Egiptu albo autostopem do Iraku? Czy można zwiedzić całą Europę starym polonezem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczestnicy I Festiwalu Wypraw Zmotoryzowanych MotoTravel w Świdnicy.

  Podczas imprezy trwającej do czwartej nad ranem wystąpiło ponad 30 osób, które opowiedziały o wyprawach po Europie, Afryce, Azji a nawet Oceanii. – mówi Karol Lewandowski, pomysłodawca MotoTravel. – Dzięki wsparciu firm Terwer Serwis i Inteleko.pl oraz świdnickiego OSIRu i UM udało nam się zorganizować profesjonalny festiwal łączący podróże z motoryzacją, pierwszy tego typu zlot w Polsce

  Od godziny 16.00, w sobotę 3 grudnia,  na terenie świdnickiego OSIR-u można było podziwiać niesamowite maszyny, którymi podróżnicy z całej Polski zwiedzają świat. Świdnicki festiwal odwiedzili globtroterzy z Krakowa, Rzeszowa, Bełchatowa, Warszawy, Poznania i wielu innych miast. Obok znanego VW Transportera ekipy Busem Przez Świat znalazły się m.in. Ford Transit z ekipą BUSiMY, która przejechała 9 państw Europy Zachodniej, stary Golf II z odwiedzonymi 11 krajami oraz Polonez, który bez awarii zwiedził 15 państw. Na ich tle wyróżniał się skuter, którym Piotrek planował samotnie dojechać do Egiptu. Niestety, koszt 3 tys. zł za wjazd do kraju faraonów całkowicie przerósł jego wyprawowy budżet. Do prezentujących dołączyła także ekipa wyprawybusem.pl. Grupa młodych ludzi zainspirowanych projektem busiaków ze Świdnicy, wyruszyła w podobną podróż po zachodniej Europie takim samym samochodem.

  Najbardziej ekstremalną wyprawą okazała się podróż Pawła i Alka “Autostopem ku wolności” do Iranu, Iraku i Gruzji. – Symboliczym rozpoczęciem naszej podróży było spotkanie z Lechem Wałęsą. W trakcie podróży prosiliśmy “zwykłych” napotkanych ludzi, by opisali w naszym dzienniku podróży, czym według nich jest wolność – tłumaczy Paweł Bartnik. Podróżnicy opowiedzieli także o swoich planach na następny rok. Mototravelersi szykują m.in. rowerową wyprawę dookoła świata, objazd globu skuterem i tym samym pobicie rekordu Guinessa, czy wyprawę starym ogórkiem przez Amerykę.

  Każdy z globtroterów przygotował inspirujący pokaz filmów i zdjęć z wypraw. Miejsce miała również premiera najnowszego filmu z ostatniej wyprawy Busem Przez Świat – Lenovo East Trip. Po każdej prezentacji miał miejsce konkurs, w którym były do wygrania książki i gadżety z wypraw np. piasek z pustyni z Maroko od wyprawy Autoeskapada – dodaje Karol. – Zachęceni sukcesem imprezy i dużym zainteresowaniem, śmiało możemy zapowiedzieć kolejne edycje festwalu.

  wl

  [photospace]

  Poprzedni artykułBolesne doświadczenie ŚKPR-u
  Następny artykułBędzie drastyczna podwyżka?