Małżeństwo to jest misja [FOTO/VIDEO]

  11

  Pięć par świętowało dzisiaj, 10 grudnia, w Urzędzie Stanu Cywilnego 50-lecie pożycia małżeńskiego. Były kwiaty, medale od prezydenta Bronisława Komorowskiego, lampka szampana i łzy wzruszenia. – Małżeństwo to jest misja, której efektem są dzieci i wnuki – mówiła Maria Staryszak z Mysłakowa po zakończeniu uroczystości.

  Swoje złote gody w USC świętowały cztery pary ze Świdnicy: Janina i Józef Grzelakowie, Czesława i Marian Leszczyńscy, Teresa i Mirosław Modelscy, Regina i Tadeusz Patynowscy i jedna z gminy Marcinowice Maria i Stanisław Staryszakowie. W trakcie uroczystości jubileuszowych małżonkowie odnowili przysięgę małżeńską.

  ***

  Odznaczenia za długoletnie pożycie małżeńskie nadawane są przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Medal za długoletnie pożycie małżeńskie stanowi wyróżnienie dla osób, które przeżyły w jednym związku małżeńskim 50 lat, jest on wyrazem uznania za wytrwanie w zobowiązaniu, które małżonkowie składali sobie przed laty.

  O nadanie odznaczenia występuje Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego na prośbę jubilatów lub ich bliskich. Urząd Stanu Cywilnego w Świdnicy organizuje uroczystości jubileuszowe mieszkańców trzech gmin: Miasta Świdnicy, Gminy Świdnica i Gminy Marcinowice. Nie jest w tym wypadku istotne, gdzie jubilaci zawierali związek małżeński. Jeśli małżeństwo zostało zarejestrowane w księgach znajdujących się w USC Świdnica, wówczas nie jest potrzebny odpis aktu małżeństwa. Jeśli akt znajduje się w innym urzędzie jubilaci lub ich bliscy powinni przedłożyć odpis aktu małżeństwa. Poza aktem małżeństwa konieczne jest okazanie dowodów osobistych obojga małżonków.

  Z uwagi na czas, jaki zabierają formalności związane z nadaniem i przesłaniem z Kancelarii Prezydenta RP odznaczeń, należy odpowiednio wcześnie zwrócić się do USC z prośbą o wystąpienie o nadanie odznaczeń (ok. 6 miesięcy przed datą jubileuszu).

  Pary małżeńskie, które jubileusz złotych godów mają już za sobą, a dotąd nie zostały odznaczone medalami mogą również otrzymać takie odznaczenia. Na uroczystościach jubileuszowych mile widziane są również pary małżeńskie, które obchodzą kolejne okrągłe rocznice.

  Poprzedni artykułSzlachetne paczki od szlachetnych serc
  Następny artykułTydzień w pigułce