Kościoły, UNESCO i tablica

  0

  Cały piątek trwały uroczyste obchody 10-lecia wpisania Kościołów Pokoju w Świdnicy i Jaworze na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wszystko zaczęło się w Teatrze Miejskim, do którego przybyli zaproszeni goście, a wraz z nimi młodzież świdnickich szkół średnich. Śladami szwedzkiej pary królewskiej do Świdnicy przybył także Staffan Herrström, ambasador Szwecji w Polsce. – Mój dzisiejszy pobyt wśród państwa jest ważny dla mnie chociażby z dwóch powodów. Po pierwsze chciałem zobaczyć Kościół Pokoju, o którym wiele słyszałem i w którym była już przede mną para królewska z mojego kraju. Ale także pragnę państwa bliżej poznać. A wydaje mi się, że doskonałą okazją ku temu jest właśnie dzisiejsze święto UNESCO – powiedział ambasador witając się ze świdniczanami.

  Ważnym punktem uroczystości była dyskusja: „UNESCO – nobilitacja czy przekleństwo?”, w której udział wzięli: Rafał Jurkowlaniec, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia i jednocześnie wiceprezes stowarzyszenia Liga Polskich Miast i Miejsc UNESCO, Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, Grzegorz Grajewski, dyrektor Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków we Wrocławiu, a także gospodarze dolnośląskich obiektów UNESCO: Bartłomiej Andrusiewicz, prezes spółki Hala Stulecia oraz ks. Waldemar Pytel, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świdnicy. – Jak tak patrzę na mapę Polski, gdzie zaznaczone są obiekty UNESCO, to myślę, że to jest ok. 8-9 województw. Może warto byłoby zorganizować takie spotkanie marszałków na przykład w Świdnicy właśnie. Wówczas, razem z gospodarzami tych obiektów i Ligą Miast i Miejsc UNESCO, stworzylibyśmy silne lobby, w najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu – zaproponował marszałek.

  Zaproszeni goście nie mieli wątpliwości, że to cenna inicjatywa marszałka Jurkowlańca, nad którą warto dalej pracować. Ale to nie jedyny postulat, jaki tego dnia pojawił się w odniesieniu do obiektów UNESCO. W swoim wystąpieniu Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, zaapelował o utworzenie specjalnego programu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Warto zaznaczyć, iż dotychczas nie powstał żaden program na poziomie unijnym czy ministerialnym dofinansowujący obiekty UNESCO w Polsce.

  Dalsze uroczystości przeniosły się do Kościoła Pokoju, gdzie ambasador Szwecji symbolicznie odsłonił tablicę upamiętniającą wizytę IKM Króla Karola XVI Gustawa i Królowej Sylwii. Po wysłuchaniu koncertu organowego w wykonaniu Marcina Armańskiego, goście przenieśli się do Muzeum Dawnego Kupiectwa, gdzie miał miejsce ostatni punkt uroczystości: wernisaż czasowej wystawy poświęconej Kościołom Pokoju oraz Hali Stulecia. Niewątpliwą atrakcją są eksponaty specjalnie sprowadzone z innych muzeów oraz te z biblioteki Kościoła Pokoju. Po raz pierwszy świdniczanie mogą obejrzeć autentyczne militaria z czasów wojny trzydziestoletniej oraz dwa starodruki – luterańskie Biblie z 1702 r. i 1706 r., które dzięki tegorocznej dotacji Ministra Kultury zostały odrestaurowane w toruńskiej pracowni i w ten sposób odzyskały swój dawny blask.  Swoistym dopełnieniem jest wystawa zdjęć Bożeny Pytel pod tytułem „Ciekawość”. Autorka, niczym przewodniczka z aparatem w ręku, zaprowadziła zwiedzających w nieznane zakamarki Kościoła Pokoju w Świdnicy.

  Ekspozycję w Muzeum Dawnego Kupiectwa będzie można oglądać do połowy stycznia 2012 roku.

  mż/foto Bożena Pytel

  [photospace]

  Poprzedni artykułKonkurs na świąteczne oświetlenie – ostatnia szansa
  Następny artykułNiełatwo zostać strażakiem [FOTO/VIDEO]