Kierowco, noga z gazu

  9

  Policja świdnicka apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Kierowcy noga z gazu. Jest ślisko. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze. Zachowujmy bezpieczne odległości między pojazdami, bowiem najechanie na tył innego auta to częsta przyczyna zdarzeń drogowych. Brawura, nadmierna prędkość, alkohol to najczęstsze przyczyny kolizji czy wypadków. Czasami kilka sekund decyduje o ludzkim życiu czy zdrowiu. Zachowajmy rozsądek. Zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

  Aby zima nie była dla kierowcy zaskoczeniem, należy zawczasu się do niej przygotować: wymienić opony, sprawdzić oświetlenie pojazdu, akumulator i płyny. Jak podkreślają funkcjonariusze drogówki, odpowiednie przygotowanie auta połączone z rozsądną jazdą gwarantuje, że podczas zimy nie spotka nas żadna nieprzyjemna niespodzianka na drodze – informuje Katarzyna Czepil, oficer prasowy KPP w Świdnicy.

  Już za chwilę spadnie pierwszy śnieg. A to oznacza, że kierowcy mają coraz mniej czasu na przygotowanie się do zimy. Niestety, nie każdy pamięta o odpowiednim przygotowaniu technicznym swojego pojazdu przed nadchodzącymi mrozami. A przecież to bardzo ważne, bo od tego często zależy nasze bezpieczeństwo.

 • Przede wszystkim pamiętaj o zmianie opon na zimowe, nie czekaj aż zaskoczy cię zima. Samochód wyposażony w zimowe opony znacznie lepiej zachowuje się na mokrej i śliskiej nawierzchni, droga hamowania jest znacznie krótsza.
 • Pamiętaj o niezbędnych akcesoriach, które pomogą ci usunąć lód i śnieg z samochodu. Zimą skrobaczka do szyb i zmiotka, to nieodzowne atrybuty kierowcy.
 • Używaj zimowego płynu do spryskiwaczy, gdyż ograniczona widoczność znacznie pogarsza bezpieczeństwo w czasie jazdy.
 • Przestrzegaj przepisów i zawsze podróżuj z prędkością przystosowaną do warunków panujących na drodze.
 • Zachowaj odpowiednią odległość od pojazdu jadącego przed Tobą, taką odległość, która umożliwi bezpieczne zatrzymanie samochodu podczas awaryjnego hamowania.
 • Podczas jazdy używaj świateł mijania.
 • Zawsze stosuj pasy bezpieczeństwa.
 • Poprzedni artykułWspomnienie Świdnicy w stanie wojennym
  Następny artykułGotowi do zimy