Bezśniegowy okres zimowy to z pewnością marzenie drogowców i użytkowników szos. Pozwala na wygenerowanie sporych oszczędności w budżetach służb drogowych, a kierowcom umożliwia spokojną i mniej kolizyjną jazdę. Powiat do „akcji zima” przygotowany jest już od 1 listopada. Zgromadzono materiał potrzebny do posypywania jezdni, wyłoniono firmę do zimowego utrzymania, ustawiono także 17 km zasłon przeciwśnieżnych. W razie ataku zimy zarówno sprzęt jak i załoga są w pełnej gotowości.
fot. archiwum 15 grudnia 2010 roku
Do akcji zima powiat przygotowany jest od 1 listopada. Gdyby mocniej sypnęło śniegiem, pracownicy Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego gotowi są do zimowych dyżurów prowadzonych w systemie 24 godzinnym, 7 dni w tygodniu.
Wzorem lat ubiegłych przetarg na zimowe utrzymanie dróg powiatowych ogłoszono pod koniec września, umowę z wykonawcą podpisano w październiku. W ramach umowy od 1 listopada powiatowa służba drogowa ma do dyspozycji 5 pługopiaskarek, pług ciężki, 5 koparko-ładowarek i równiarką.
– Niezależnie od tego dysponujemy także własnym sprzętem: trzema pługopiaskarkami, pługiem wirnikowym, pługiem na ciągniku oraz dwoma koparko- ładowarkami. To ten sprzęt w pierwszej kolejności wyjeżdża na drogi. Wszystkie nasze pojazdy oraz sprzęt wykonawcy wyposażone są w system GPS. Umożliwia to dyżurnemu bieżącą kontrolę jego lokalizacji oraz monitorowanie postępu prac przy odśnieżaniu. – informuje Marek Olesiński, dyrektor Służby Drogowej Powiatu Świdnickiego.
W tym roku próbowano także zupełnie nowego rozwiązania przy organizacji zimowego utrzymania dróg. Zanim ogłoszono przetarg na zimowe utrzymanie, podjęto próbę włączenia lokalnych firm do prowadzenia „akcji zima” na terenie poszczególnych gmin.
– Po sezonie zimowym 2010/2011 pojawiały się sugestie o zaangażowaniu lokalnych, małych firm, działających na terenie jednej gminy, do prowadzenia akcji zima w poszczególnych rejonach powiatu. Stwierdziliśmy, że jest to dobry pomysł i okres czerwca oraz lipca br. poświęciliśmy na poszukiwanie takich firm. – informuje Sabina Cebula z Zarządu Powiatu. – W ramach tej akcji zorganizowaliśmy spotkania, na które zaprosiliśmy włodarzy z gmin: Świdnica, Strzegom i Dobromierz oraz potencjalnych wykonawców. Na spotkaniach wyjaśnialiśmy zasady prowadzenia „akcji zima” i przedstawiliśmy wymogi, jakie powinna spełniać firma, aby takie prace prowadzić. Niestety w efekcie nikt się do przetargu nie zgłosił.
Powiat musiał więc ogłosić przetarg na zimowe utrzymanie według dotychczasowych zasad. Wcześniej zajął się także gromadzeniem soli potrzebnej do posypywania nawierzchni. Dodatkowo w październiku i listopadzie ustawiono ok. 17 km zasłon przeciwśnieżnych, które będą chronić drogi przed ich zawiewaniem.
– Niewielki wiatr o prędkości ok. 20 km/h, który w obszarze zabudowanym jest prawie niezauważalny, może spowodować, iż świeży śnieg zalegający na polach w ciągu kilkudziesięciu minut skutecznie zawieje drogę tak, że staje się ona nieprzejezdna. Kierowcy wyjeżdżający w tym czasie z miasta, napotykając taką nieprzejezdną drogę, mogą pomyśleć, iż drogowcy w tym rejonie „śpią”, a tak naprawdę mogli tą drogę odśnieżać kilkadziesiąt minut temu, ale ich praca została zasypana przez zawiewający śnieg. Dlatego tak pomocne są zasłony przeciwśnieżne. – wyjaśnia Marek Olesiński, dyrektor SDPŚ.
W tym roku po raz pierwszy ustawiono ok. 3 km zapór śnieżnych na nowej drodze powiatowej tzw. „łączniku do A4”. Droga ta, jak już wcześniej informowaliśmy, nie będzie utrzymywana środkami chemicznymi (m.in. nie będzie posypywana solą). Nawierzchnia betonowa w pierwszym roku utrzymywania zimowego, nie może być bowiem w ten sposób utrzymywana. Zastosowanie środków chemicznych skutkowałoby utratą gwarancji, jaka została udzielona przez wykonawcę. O tym fakcie informują także specjalne, żółte tablice, które zamontowano wzdłuż trasy. Zimowe utrzymanie tego odcinka w trakcie okresu gwarancyjnego będzie polegało na odśnieżaniu i posypywaniu materiałem uszorstniającym (np. piaskiem).
Dodatkowo zasłony przeciwśnieżne ustawiono na „starej” drodze ze Świdnicy do Żarowa. Droga ta, z chwilą oddania do użytkowania „nowej” drogi, czyli„autostradowego łącznika” stała się z mocy prawa drogą gminną. Na mocy porozumień z gminami od nowego roku to miasto Świdnica, gmina Świdnica oraz gmina Żarów przejęły ją w pełne utrzymanie letnie i zimowe.
– Pamiętajmy, że z uwagi na gorsze warunki atmosferyczne panujące w okresie zimowym, prędkość jazdy ulega zmniejszeniu, a opony zimowe nie zastąpią ostrożnej jazdy. Natomiast operatora pługopiaskarki traktujmy jak sprzymierzeńca kierowców. Oceniajmy pracę drogowców nie w trakcie np. opadu śniegu, ale po pewnym czasie, od jego ustania. Dajmy bowiem czas na dojechanie pługopiaskarkom do wszystkich miejsc, gdzie spadł śnieg. Dróg powiatowych do zimowego utrzymania jest bowiem prawie 400 km. – apeluje dyrektor Marek Olesiński.
Wszystkim kierowcom życzymy, aby poruszali się podczas nadchodzącej zimy po drogach jak najlepiej utrzymanych, niezależnie od ich kategorii, a drogowcom łagodnej zimy.
W razie wystąpienia utrudnień na drogach będących w zarządzie powiatu, będzie można zgłaszać je pod numerem telefonu 746 622 920 wew. 25. Pod tym numerem telefonu będzie można także dowiedzieć się o stanie przejezdności na danym odcinku. Uwagi przekazywane dyżurnemu będą wykorzystywane do dysponowania sprzętu w dany rejon powiatu. Wszystkie rozmowy telefoniczne kierowane do dyżurnego będą rejestrowane. Pozwoli to właściwie ocenić pracę dyżurnego w przypadkach zgłaszanych zastrzeżeń związanych z utrzymaniem danego odcinka drogi
Monika Żmijewska
Starostwo Powiatowe