Jest opinia w sprawie śmierci przy radiowozie

  37

  Przyczyną śmierci 28 – letniego mężczyzny była niewydolność krążeniowa  z obrzękiem mózgu i płuc i niewydolność oddechowa. To opinia biegłej, która badała przyczynę śmierci mężczyzny, który po policyjnej interwencji zmarł przy radiowozie.

  W toku prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Świdnicy śledztwa w sprawie zgonu w dniu 24 października br. podczas  interwencji funkcjonariuszy policji 28-letniego mieszkańca Świdnicy, uzyskano opinię biegłego z zakresu medycyny sądowej wydaną po przeprowadzeniu sekcji zwłok pokrzywdzonego.

  Na podstawie przeprowadzonych oględzin zewnętrznych i otwarcia zwłok oraz po zapoznaniu się z wynikami badań histopatologicznych i toksykologicznych, biegła stwierdziła, że przyczyną śmierci mężczyzny była niewydolność krążeniowa  z obrzękiem mózgu i płuc i niewydolność oddechowa. Zdaniem biegłej najprawdopodobniej doprowadziły do tego czynniki takie jak znaczne pobudzenie i wysiłek fizyczny, znaczna zawartość alkoholu (we krwi 2,4 promila, w moczu 2,8 promila) przy stwierdzonej zmianie chorobowej serca (przerost mięśnia lewej komory serca).

  Nie stwierdzono na ciele zmarłego takich zmian urazowych, które mogłyby przyczynić się do jego śmierci (np. powstałych na skutek pobicia).

  Stwierdzone na ciele pokrzywdzonego drobne zmiany urazowe w postaci podbiegnięć krwawych z otarciem naskórka na łokciach, na kolanach, na podudziu, na kostce, na tylnej powierzchni prawego przedramienia oraz na lewym boku klatki piersiowej, mogły powstać przy obezwładnianiu i podczas akcji reanimacyjnej, w tym w wyniku użyciu defibrylatora.

  Z ustaleń śledztwa wynika, że podczas obezwładniania pokrzywdzonego policjanci użyli  gazu pieprzowego. Zdaniem biegłej z zakresu medycyny sądowej jego użycie w żaden sposób nie przyczyniło się do zgonu. Podczas sekcji nie stwierdzono podrażnień powłok i spojówek, co świadczy o prawidłowym użyciu gazu.