1000 turystów w lubachowskim schronisku

  7

  Otwarte w lutym tego roku Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Lubachowie w ostatni weekend przyjęło 1000 turystę. Kto to dokładnie był, nie wiadomo, na pewno jednak należał do czeskiej grupy uczniów z miasta Kopidlno. – Z każdym miesiącem zyskujemy coraz więcej gości, kalendarz wypełnił się już do maja – zadowolenia nie ukrywa dyrektor Magdalena Urbańska. Szykują się także nowe inwestycje, które zdecydowanie podniosą atrakcyjność placówki.

  Schronisko powstało w miejsce zlikwidowanej szkoły podstawowej. Budynek został gruntownie wyremontowany m.in. dzięki 1,1 miliona dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całość kosztowała 2 miliony.  Obiekt wyposażony jest w 2 jadalnie z kuchniami do samoobsługi, salę konferencyjną i komputerową, ma też 49 pokoi o różnym standardzie, od wieloosobowych po dwuosobowy apartament z łazienką. – Zmieniliśmy już wyposażenie sali komputerowej na nowoczesne, wkrótce powstanie kolejna, ekologiczna – dodaje dyrektorka. Dzięki unijnej dotacji zostanie także zagospodarowany teren wokół schroniska i tzw. harcówka tuż przy wjeździe. Będzie wyrównana płyta boiska, na skarpie powstanie ścieżka przyrodnicza z ławeczkami, nie zabraknie też miejsca na grill i kominek. Całość będzie kosztowała 100 tysięcy złotych. Prace do końca maja wykona wyłoniona w przetargu firma z Wałbrzycha.

  Utrzymanie schroniska w tym roku kosztowało ok. 200 tysięcy złotych (w co należy wliczyć także niezbędne zakupy wyposażenia). 35% tej kwoty pokrywają wpływy od turystów i z subwencji oświatowej. Reszta pochodzi z budżetu gminy. Ta proporcja wraz z promocją schroniska będzie się zmieniać.

  – Takie miejsce jest atutem gminy – mówi z przekonaniem Magdalena Urbańska. – Po pierwsze zachęca młodzież i dorosłych z całej Polski do odwiedzania okolic Świdnicy, poza tym ze schroniska korzystają nasze gminne szkoły i stowarzyszenia.

  asz

  Poprzedni artykułPowiat Świdnicki pierwszy w XII Dolnośląskich Igrzyskach LZS
  Następny artykułPracowali na rzecz miasta