Wspomnienia pionierów opublikowane

  1

  Od dwóch lat obchody rocznicy odzyskania niepodległości w Świebodzicach mają lokalny akcent, związany z powojenną historią miasta i jej mieszkańcami. Projekt „Pionierzy Świebodzic” doczekał się w tym roku kolejnej odsłony –to wydanie drugiej części wspomnień mieszkańców, dotyczących lat 1945-1955.

  Spotkanie w Miejskim Domu Kultury poprzedziły uroczyste obchody 93. rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności. Zapoczątkowała je msza święta w kościele pw. Św. Mikołaja, w której udział wzięli mieszkańcy, władze miasta i zaproszeni goście. (…)

  Sala główna MDK wypełniła się po brzegi co tylko pokazuje, jak wiele osób interesuje się najnowszą historią swojej małej ojczyzny. Wśród gości zaproszonych na tę uroczystość nie zabrakło rzecz jasna głównych bohaterów czyli świebodzickich pionierów, którzy dzieląc się swoimi wspomnieniami – nierzadko z dzieciństwa, udostępniając prywatne zdjęcia, dokumenty i archiwalia przyczynili się do stworzenia wystawy i dwóch części książek. Premiera tej drugiej miała miejsce właśnie podczas uroczystości 11 listopada.

  O kulisach jej powstania i pracy nad całym projektem mówili jego autorzy: historyk, dr Janusz Kujat i Małgorzata Grudzińska, szefowa Miejskiej Biblioteki Publicznej, moderująca całość spotkania. (…) Głos zabrał także ksiądz profesor Józef Pater, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu i wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego, autor niezwykle ciekawej biografii księdza Władysława Lorka. Ksiądz Lorek był pierwszym powojennym proboszczem w parafii Św. Mikołaja, poddawanym dotkliwym represjom przez Służby Bezpieczeństwa. – To było bardzo bolesne doświadczenie, ale nigdy nie opowiadał o swoich przeżyciach z więzienia – wspominał ksiądz profesor.

  Profesor Krzysztof Jaworski z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreślał ogromną wartość publikacji dotyczących najnowszej historii miasta. – Jest ich coraz więcej, a jeszcze dwadzieścia lat temu, gdy poszukiwałem materiałów poświęconych mojemu rodzinnemu miastu, było ich zaledwie kilkadziesiąt. W czasach cenzury nie można było zbyt wiele publikować. Dziś jest inaczej i dlatego każde kolejne wydawnictwo poświęcone Świebodzicom jest tym bardziej cenne.

  Niewątpliwe najprzyjemniejszym momentem uroczystości było wręczenie pionierom książki, zawierającej ich wspomnienia. Wydawnictwa osobiście przekazał każdemu z zaproszonych burmistrz Bogdan Kożuchowicz. Dla wielu osób była to wzruszająca chwila, niemal wszyscy od razu zajrzeli do środka, szukając swojego nazwiska.

  W książce” Pionierskie lata Świebodzic. 1945-1955. Wspomnienia” znajdziemy około 30 tekstów – zarówno wspomnień ,jak życiorysów osób, których już nie ma z nami. Np. sylwetkę Józefa Wójcika, pierwszego wiceburmistrza miasta, a także Teodora Krzymańskiego, pierwszego dyrektora szkoły drzewnej.

  Ciekawą postacią jest także światowej sławy matematyk, profesor Filip Rosenau, który urodził się i mieszkał wiele lat w Świebodzicach. Zgromadzeni w MDK-u mieli okazję zobaczyć fragment filmu poświęconego tej niezwykle ciekawej postaci (drugą pasją profesora, obok matematyki, jest poezja). Szczególne emocje wywołały fragmenty, na których mogliśmy zobaczyć Świebodzice widziane oczami profesora – zarówno na zdjęciach z jego rodzinnego archiwum, jak i podczas odwiedzin rodzinnego miasta.

  Obie części książki „Pionierskie lata Świebodzic” są dostępne w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Świdnickiej 15.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  rzecznik prasowy UM w Świebodzicach

  Poprzedni artykułWłamał się po… zabawkę
  Następny artykułUkradł piersi, alkohol i pobił ochronę