Świdnicki Imprezownik

  1

  Czym dla was jest wolność? Można by na ten temat śmiało napisać wywód filozoficzno – ideologiczny lub co najmniej quiz niczym z „Cosmo” (Cosmopolitan, magazyn dla kobiet poświęcony modzie, wydawany oryginalnie w Stanach Zjednoczonych jako miesięcznik). W czasach demokracji wolność jest górnolotnym, wyświechtanym frazesem, które traci na wartości w miarę postępu cywilizacyjnego. Czyżby? Może się niektórym wydawać, że to naturalne, normalne i w zasadzie nie trzeba się o nic ścierać. Nic bardziej mylnego. Przykłady naruszania wolności, która jak wiadomo gwarantowana jest nam przez Konstytucję RP, można przytaczać co rusz. Nie zmienia to natomiast faktu, że wolny człowiek to absolutnie szczęśliwy człowiek. Szanujmy to, co udało nam się w ogromnych trudach odzyskać po 123 latach zaborów, tułaczki i zniewolenia w pamiętnym 1918 roku. 11 listopada i cały przyległy weekend, moim zdaniem powinien upłynąć pod znakiem celebracji wyżej wspomnianej wolności. Nie wiem, czy wszyscy zdajecie sobie sprawę, o czym tak naprawdę piszę, młodsze pokolenie pomyśli pewnie o wolnym czasie, starsze o wyborach, nienarzucaniu norm, wyjściu poza wszelkie schematy. Wolność tak naprawdę to wszystko, co nas dotyczy, tolerancja, wolność wypowiedzi, wyznania, orientacji seksualnej czy obrania drogi życiowej. Sposób spędzania czasu wolnego także należy do swojego rodzaju wolności – wolności wyboru. Zrobiło się strasznie wzniośle i patriotycznie.  Przejdźmy do konkretów.

  ***

  Piątek, 11 listopada

  Święto Niepodległości oraz długi listopadowy weekend to najlepszy moment, by wybrać się za miasto i z bliska podziwiać piękną, złotą, polską jesień. Muzeum Techniki i Kolejnictwa na Śląsku w pobliskiej Jaworzynie Śląskiej, zaprasza na „Listopadowy weekend pod Parą”. Zwiedzanie muzeum to pasjonująca podróż przez świat zabytkowych maszyn i propozycja nie tylko dla chłopców. Ponad 50 lokomotyw, 60 wagonów, żurawie kolejowe i pług odśnieżny zajmują ok. 1,5 km torów. Ale to jeszcze nie wszystko.

  Ekspozycja zawiera również takie urządzenia, jak makieta kolejowa, dawno już zapomniany komputer ODRA,  maszyny rolnicze, stolarskie, poligraficzne oraz Mini Muzeum Zabawek. Wielką atrakcją muzeum w Jaworzynie Śląskiej jest największy w Polsce zbiór motocykli Harley-Davidson. Zabytkowe egzemplarze zostały odrestaurowane z wielką pieczołowitością, a każdy tutejszy eksponat to prawdziwe dzieło sztuki. Po wszystkich ekspozycjach oprowadza doświadczony przewodnik, który przybliży Wam historię kolejnictwa. Będziecie mogli przejechać się zabytkowym wagonem lub czeskim  szynobusem. Gorąco zachęcam do uroczystego rodzinnego spaceru w kierunku muzeum. 11 – 13 listopad 2011 Muzeum otwarte w godzinach: 10.00 – 15.00, ceny biletów- 10 zł- normalny, 8 zł- ulgowy, 9 zł – grupowy.

  ***

  Przypominam także o trwającej od 23 października wystawie fotograficznej „Wildlife”, obejmującej siedemdziesiąt unikatowych fotografii dzikiej przyrody uchwyconej w kadrze aparatu. Wystawa ta udowadnia, że nie trzeba być światowej klasy i sławy fotografem, czy dysponować najnowszym sprzętem by „strzelić” fotę godna głównej nagrody. Ekspozycję „dzikich zdjęć” do 22 listopada podziwiać można w Świdnickiej Galerii Fotografii, znajdującej się w Rynku, tuż obok wejścia do teatru, bez naruszania zasobności kieszeni.

  ***

  Święto Niepodległości na sportowo to z kolei propozycja dla aktywnie spędzających czas. Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji przygotował specjalnie dla świdniczan event sportowy. Start jak i meta wyznaczono na Rynku, a trasa biegu ulicami przylegającymi. Zawodnicy pobiegną ulicami Długą, Daleką, Pułaskiego i wbiegną ponownie na Rynek. Jedna pętla liczy 800 metrów, organizatorzy zaplanowali 5 okrążeń.

  Akcja sprawnościowo – wytrzymałościowa, nie dla wszystkich bez wątpienia. Ja się nie piszę, ale popatrzeć mogę… Nie mniej jednak wszystkich lubujących się w takich sportach namawiam bardzo gorąco do udziału. Start przewidziano na godzinę 13:00, natomiast od godziny 11.oo w holu świdnickiego teatru będą przyjmowane zapisy chętnych.

  ***

  Sobota, 12 listopada

  Nazwa: Disco Night

  Miejsce: Świdnica, K. Odnowiciela 22, Restauracja & Club Arte

  Godzina: 20:00

  Cena: free

  Restauracja & Club Arte w każdą sobotę zaprasza na dyskotekę,  gdzie szlagiery lat 70-tych, 80-tych, 90-tych oraz najnowsze hity tworzą gorący klimat sobotniej nocy. 12 listopada specjalnie dla Państwa DJ Trick zagra największe polskie i zagraniczne hity. Bogato zaopatrzony drink bar zaoferuje Państwu najbardziej wyszukane alkohole, drinki i napoje. Dobrej zabawy na pewno nie zabraknie, zapraszam i polecam równie gorąco.

  ***

  I kolejna propozycja, zdecydowanie dla ludzi młodych. Ostatnimi czasy dość często wspominam o imprezach w klubie Oxygen, może dlatego, że wyjątkowo dużo i systematycznie się tam dzieje.

  Oxygen Club Świdnica zaprasza już w czwartek 10 listopada i będzie Was gościł i bawił przez najbliższe wolne dni. Najlepszy klimat w mieście zapewnią nasi rezydenci dj Silent & dj Teo. Nie zabraknie losowania nagród, płyt z setem Radiego S. (Halloween Party) oraz innych niespodzianek. Czwartek, piątek i sobota. Zapraszamy.

  All you need is Oxygen !!!

  ***

  Niedziela, 13 listopada

  Nazwa: “Za kulisami kabaretu” Bohdan Łazuka

  Miejsce: Świdnica, Rynek 43, ŚOK

  Godzina: 17:00

  Cena: 10 zł

  Na zakończenie weekendu – teatr. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktorów polskich odwiedzi Świdnicę. Trzynastego listopada Bohdan Łazuka wystąpi na deskach świdnickiego teatru z programem “Za kulisami kabaretu”. Bilety za jedyne 10 złotych do nabycia w kasie Świdnickiego Ośrodka Kultury, Rynek 43.

  Bohdan Łazuka – w 1961 r.. ukończył warszawską PWST. W tym samym roku zadebiutował przed kamerami niewielką rolą w obrazie “Zuzanna i chłopcy”. Jest aktorem i piosenkarzem, którego talent jest najlepiej widoczny w komediach. W 1988 r. zawiesił swoją działalność filmową i powrócił do niej dopiero w 1999 r. rolą w obrazie “Chłopaki nie płaczą” w reżyserii Olafa Lubaszenki. Bohdan Łazuka od początku swojej kariery jest związany z warszawskim Teatrem Syrena. Bohdan Łazuka “Za kulisami kabaretu”.

  Tym przedwojennym i szalenie optymistycznie nastrajającym akcentem kończę kolejne wydanie Świdnickiego Imprezownika. Pamiętajcie pokój, miłość i wolność (slogan własnego autorstwa).

  Miłego weekendu, Maja

  Poprzedni artykułW szkole o szkole w II LO [program tv]
  Następny artykułZbudują dach nad głową