Sąd Najwyższy – Święczkowski nie będzie posłem

    32

    Sąd Najwyższy nie uwzględnił odwołań byłych prokuratorów Bogdana Święczkowskiego i Dariusza Barskiego. Obaj byli kandydaci PiS do Sejmu nie zostaną posłami. Święczkowski był liderem listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu wyborczym nr 2 (region wałbrzysko-świdnicki). Zastąpi go czwarty na liście kandydat z Kłodzka.

    Mandaty Święczkowskiemu wygasił były marszałek Grzegorz Schetyna, powołując się na zapis Konstytucji, który zabrania łączenia funkcji prokuratora z mandatem poselskim. Obaj nie zgodzili się z tym stanowiskiem, powołując się na fakt, że są prokuratorami w stanie spoczynku. Nie zgodzili się na rezygnację z prokuratorskiego stanu spoczynku. SN ostatecznie rozstrzygnął sprawę.

    Zamiast Święczkowskiego posłem  Prawa i Sprawiedliwości z okręgu nr 2 zostanie Andrzej Dąbrowski, dyrektor Ośrodka Sportu i Kultury w Kłodzku. Startował z pozycji nr 4, zdobywając 4 188 głosów. Wyprzedził wieloletniego parlamentarzystę Waldemara Wiązowskiego, na którego zagłosowało tylko 3 498 osób. PiS w regionie wałbrzyskim ma dwóch posłów – Annę Zalewską i Andrzeja Dąbrowskiego.