Premiera filmu o księżnej Daisy

  4

  Już 23 listopada o godz. 18:00 Zamek Książ stanie w światłach reflektorów, a salę balową pokryje czerwony dywan. Właśnie w tym miejscu bowiem odbędzie się premiera filmu „Daisy”, dzieła o niezwykłej Księżnej. Zdjęcia kręcone były m.in. w Świebodzicach.


  Co wiemy dziś o Księżnej Daisy? Czego do teraz nie udało się ujawnić? Dokument fabularyzowany o jednej z najbardziej malowniczych postaci Zamku Książ bez wątpienia wyjaśni  wiele z tych niejasnych kwestii. Brytyjska artystokratka była ozdobą salonów europejskich, fascynując mężczyzn już w momencie przekroczenia progu pomieszczenia. Inteligentna, oczytana, pełna temperamentu, nie bała się występować w sprawach uważanych wówczas za typowo męskie. Ku przerażeniu męża, Jana Henryka XV, teściów i innych członków niemieckiej elity łamała ustalone zasady: potrafiła zmienić konwencję stroju, zaprosiła ogrodnika z Newlands, by stworzył dla niej tajemniczy, angielski ogród w Książu, zaprojektowała wystrój hotelu w Szczawnie Zdroju.
  Jednocześnie dostrzegała biedę ludzi na Śląsku i ich zniewolenie przez Prusy. Walczyła o poprawę bytu biednych, włączając się tym samym w przedsięwzięcia niestosowne dla niemieckiej księżnej. Założyła ochronki i szpitale, przychodnie dla pracujących matek, szkoły koronkarskie, z których wyroby przeznaczała na cele charytatywne. Miała też odwagę krytykować absurdalne i kosztowne plany budowlane męża oraz wydatki na służbę, której liczba dziwiła ją i przerażała…

  Produkcja została zrealizowana przez Telewizję Polską Oddział we Wrocławiu i Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Ujęcia do filmu o losach niezwykłej księżnej kręcono nie tylko na Zamku Książ, ale również na Zamku w Pszczynie, w Szczawnie Zdroju, w Pałacu Jedlinka, w Świebodzicach i Włodarzu.

  „Prawdziwa” historia księżnej ożyje na naszych oczach, w filmie bowiem fakty przeplatają sie ze wspomnieniami żyjących jeszcze członków rodziny i przyjaciół Daisy. Świadkowie niezwykłych losów brytyjskiej arystokratki wyjawią Nam coś więcej niż tylko kilka tajemnic – ich refleksje stworzą wielowymiarowy obraz jednej z najbardziej wpływowych kobiet XX wieku.

  Wstęp wolny, warto wybrać się wcześniej, bo na widzów czeka tylko 300 miejsc.

  Poprzedni artykułNieczyste zagranie wyeliminowało Bukowego
  Następny artykułGra o prawa człowieka