Pionierzy znów mają głos

  0

  11 listopada obchodzimy 93. rocznicę odzyskania niepodległości. W Świebodzicach odbędą się tradycyjne uroczystości rocznicowe a także ciekawe wydarzenie kulturalne. Będzie to promocja drugiej już części zebranych i wydanych w formie książki wspomnień mieszkańców naszego miasta, którzy jako pierwsi osiedlili się tu po wojnie.

  O godz. 13.00 w kościele pw. Św. Mikołaja odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny, na którą zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców. W eucharystii udział wezmą władze miasta, przedstawiciele związków kombatanckich, organizacji społecznych.

  Po mszy, około godz. 14.10, pod tablicą upamiętniającą Marszałka Józefa Piłsudskiego zostaną złożone wieńce

  Natomiast o godzinie 15.00 w Miejskim Domu Kultury przy ul. Wolności 13 odbędzie się uroczysta promocja książki Pionierskie lata Świebodzic. 1945-1955. Wspomnienia. Tym razem o swoich pierwszych przeżyciach w powojennych Świebodzicach opowie nieco młodsze pokolenie pionierów

  – W książce znajduje się około 30 wspomnień i życiorysów, w wielu przypadkach osób, których już nie ma z nami – opowiada Małgorzata Grudzińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, która koordynuje projekt „Pionierzy Świebodzic”. – Znajdziemy tu np. sporo ciekawych informacji o Józefie Wójciku, pierwszym wiceburmistrzu miasta, a także o Teodorze Krzymańskim, pierwszym dyrektorze szkoły drzewnej. Na marginesie dodam, że swój udział w spotkaniu zapowiedziała jego córka, która przyleci aż ze Szwecji.

  W książce znalazła się także biografia Filipa Rosenau, wybitnego matematyka, profesora uniwersytetu w Tel-Awiwie, który z wielkim entuzjazmem podszedł do projektu. Jest to postać niezwykle ciekawa, bo profesor jest także poetą. Podczas uroczystości będzie można zobaczyć film dokumentalny, poświęcony jego życiu, na który gorąco zapraszamy. Na uwagę zasługuje niewątpliwie biografia księdza Władysława Lorka, który niemal pół wieku był proboszczem w parafii pw. Św. Mikołaja, represjonowany przez służby bezpieczeństwa PRL (był nawet więziony) pióra księdza profesora Józefa Patera czy wspomnienie o Państwu Szalińskich, właścicielach wypożyczalni książek w Pełcznicy.

  Na uroczystości pojawi się wielu spośród tych, którzy budowali powojenną rzeczywistość miasta. Ich wspomnienia i przeżycia składają się na barwną opowieść, która szczególnie dla młodego pokolenia może być bardzo ciekawą lekcją historii.

  Wszystkich, którzy są zainteresowani tym okresem historii naszego miasta zapraszamy na stronę internetową projektu: www.pionierzy.swiebodzice.pl

  Poprzedni artykułBądź dumny, wywieś flagę
  Następny artykułTłum chętnych na dyrektora pogotowia