Nowy radny, wyższe podatki, więcej na remonty

  0

  Kilka ważnych decyzji podjęli świebodziccy radni podczas ubiegłotygodniowej sesji:

  Janusz Kościukiewicz jest nowym radnym Rady Miejskiej Świebodzic. Świebodzicki przedsiębiorca wszedł do Rady w wyniku wygaśnięcia mandatu zmarłego we wrześniu Tadeusza Gruszki. Radny złożył uroczyste ślubowanie na sesji w dniu 23 listopada. Reprezentuje Klub Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych.

  Stawki o inflację

  Średnio o 4,2% wzrosną w przyszłym roku stawki podatku od nieruchomości w Świebodzicach. Na sesji Rady Miejskiej w dniu 23 listopada radni przyjęli propozycje nowych stawek. Wzrost w przełożeniu na kwoty wyniesie od 3 do ponad 80 groszy za m2, w zależności od rodzaju nieruchomości. Podobny wskaźnik przyjęto przy ustaleniu nowych stawek od środków transportu.

  Milion od PFRON-u

  Kwota ponad 1 mln złotych zasiliła budżet gminy Świebodzice. To dofinansowanie rozbudowy Zespołu Szkół Integracyjnych w Cierniach ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Inwestycja trwa od 2009, obecnie jest w fazie ukończenia. W ramach zadania powstał całkowicie nowy budynek dydaktyczny wraz z salą gimnastyczną, stary obiekt został wyremontowany.

  Będzie remont kościoła i dróg w centrum

  Lokalny Program Rewitalizacji Świebodzic uległ rozszerzeniu. Dzięki oszczędnościom poprzetargowym, jakie powstały w wyniku realizacji zadań związanych z rewitalizacją miasta, można będzie wykonać dwa kolejne projekty.

  Będzie to rewitalizacja kościoła pw. Św. Piotra i Pawła oraz rewitalizacja Starego Miasta etap II – a konkretnie przebudowa ulic w Rynku oraz odcinków ulic przyległych: Krasickiego, Sienkiewicza, Prusa, Żeromskiego oraz Szkolnej. Oba zadania zostały wprowadzone do Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Świebodzice uchwałą RM.

  Strategie i programy

  Świebodziccy radni przyjęli na sesji w dniu 23 listopada uchwałę wprowadzającą zmianę do Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych a także Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2011-2015. Rada miała także przyjąć Strategię Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Świebodzic na lata 2011-2020, jednak na wniosek burmistrza Bogdana Kożuchowicza uchwała została wycofana. Radni potrzebuję więcej czasu, by wnikliwie zapoznać się z tym obszernym i bardzo ważnym dla miasta dokumentem.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  Rzecznik prasowy UM w Świebodzicach

  Poprzedni artykułEncyklopedia Świdnicy – więcej czasu na zapisy
  Następny artykułPorażka siatkarek