Mali mistrzowie pierwszej pomocy

  0

  – Najpierw trzeba zabezpieczyć miejsce wypadku, potem ocenić sytuację poszkodowanych, potem wzywać pomoc – 12-letni uczestnicy V Międzyszkolnego Konkursu Pomocy Przedlekarskiej bez zająknięcia opisują, jak pomagać ofiarom wypadków. Mają opanowaną nie tylko teorię. – Myślę, że mimo stresu umiałabym się zachować   i nie zemdlałabym na widok krwi – zdecydowanie mówi Weronika Kowalska ze Szkoły Podstawowej „Bliżej dziecka”. Dziewczynka wraz z 20 innymi uczniami z 7 szkół  pokazywało swoje umiejętności podczas zmagań w sali sportowej  Szkoły Podstawowej nr 315.

  Trzyosobowe drużyny pokazywały, jak ratować dorosłego, u którego doszło do zatrzymania krążenia, jak pomóc w przypadku omdlenia, porażenia prądem, poparzenia i złamania. Zadania układała Natalia Gielewska ze świdnickiego PCK. – Dzieci wcześniej przeszły przeszkolenie, prowadzone w ramach lekcji przez naszych Społecznych Instruktorów Młodzieżowych – wyjaśnia.  W gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych zajęcia z pomocy przedlekarskiej są obowiązkowe, w podstawówkach prowadzone są głównie w ramach lekcji przyrody. – Chcielibyśmy wiedzieć i umieć więcej niż teraz, żeby pomóc jak np. babcia zasłabnie – mówią dzieci.

  – Staramy się docierać do jak najszerszej grupy świdniczan, zarówno najmłodszych, jak i tych starszych – zapewnia Natalia Gielewska. – Na przykład zorganizowane grupy mogą skorzystać z 16-godzinnego szkolenia, zakończonego uzyskaniem certyfikatu. Wystarczy się do nas zgłosić.

  – W ramach konkursu do poznawania zasad pierwszej pomocy zachęcane są także najmłodsze dzieci – mówi Alina Jasionowicz, organizatorka zmagań z ramienia SP nr 315. Dzieci z klas I-III przygotowały prace plastyczne. Nagrodzone rysunki znalazły się w kalendarzu na 2012 rok:

  I nagroda – Agnieszka Balant z SP nr 6

  II nagroda – Zuzanna Bigos z SP nr 105

  III nagroda – Marta Luterek  z SP nr 8

  Wyróżnienia:

  Ola Mulczyńska z SP 315

  Angelika Czerkawska z SP nr 6.

  W konkurencjach klas VI na podium stanęły drużyny:

  I miejsce – SP nr 8, w składzie Julia Jurczak, Zuzanna Czermak, Barbara Szpilka

  II miejsce – SP nr 315 ,w składzie Aleksandra Bielińska, Agnieszka Nowak, Michał Spisak

  III miejsce – SP nr 4, w składzie Maciej Dyda, Julia Christ, Ewelina Dudzic

  Zwycięzcy otrzymali odtwarzacze mp4, druga drużyna mp3, trzecia – słuchawki z mikrofonem. Pozostali zawodnicy dostali słuchawki.

  Konkurs został zorganizowany w ramach współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu miasta Świdnica „Razem bezpieczniej.”

  asz

  [photospace]