„Hotelarka” podbija Norwegię

  1

  W Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych im. Tony Halika rozpoczął się projekt mobilności, w ramach którego 9 uczennic wraz z opiekunem poleciało  do norweskiego Brekstad. Ewa Podwińska, Daria Dudoń, Katarzyna Brzyk, Monika Łabudzińska, Julia Badacz, Kalina Marciniak, Magdalena Pokrywka, Sandra Kuźniewska i Malwina Skiślewicz rozpoczęły staż w ramach programu Leonardo da Vinci w Orland Kysthotell.

  Orland Kysthotell należy do średniej wielkości obiektów hotelowych. Dysponuje 59 pokojami o łącznej ilości ponad stu miejsc. Hotel specjalizuje się przede wszystkim w organizowaniu pobytu dla grup przyjeżdżających tutaj na konferencje czy inne spotkania biznesowe. Oczywiście przyjmuje również gości indywidualnych.  Kawiarenki przy recepcji tworzą wspaniały nastrój i niemal rodzinną atmosfer. Można tu posiedzieć, napić się kawy czy herbaty, przeczytać codzienną prasę  będącą do dyspozycji gości, zagrać w szachy czy warcaby, albo też wspólnie obejrzeć mecz czy inny program w telewizji. Znajduje się też pianino, na którym gra się podczas spotkań integracyjnych. Wszystko to w pięknym otoczeniu krajobrazu fiordów widocznych przez duże okna całego parteru. Jeśli ma się trochę szczęścia, to zobaczyć można tu baraszkujące w morzu foki podpływające pod sam budynek hotelu.

  Po ciepłym przywitaniu przez dyrektora hotelu Bengta Selforsa i załogę dziewczyny rozpoczęły prace na różnych stanowiskach w hotelu co pozwoli im poszerzyć umiejętności zawodowe i językowe.  W wolnych chwilach w ramach programu stażu poznamy szczególne miejsca i zabytki okolicy Brekstad i stolicy regionu Trondelag Trondheim.

  Pierwsza wycieczka za nami.  Z przewodnikiem zwiedzały fort Austratt pochodzący z II wojny światowej. Fort usytuowany jest w pobliżu parku krajobrazowego i rezerwatu ptaków Ramsar. Następny był Zamek Austratt, który jest najstarszym dworem z folwarkiem w Norwegii,  pochodzi z 1150 roku. Ostatnim etapem wycieczki były odwiedziny u praprawnuczki  ostatniego właściciela Uthaug. Jest to skansen, w którym znajdują się autentyczne domki rybaków z końca XVII wieku. Miejscowość ta na przełomie wieku XVII i XVIII stanowiła ważny punkt handlowy na mapie Norwegii.

  Jeszcze trzy tygodnie stażu przed uczennicami Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych, wiele pracy i czasu na zbieranie nowych doświadczeń zawodowych, poznanie kultury, tradycji i zwyczajów norweskich, jak i nawiązanie kontaktów z mieszkańcami regionu Trondelag.

  Sebastian Krzywda

  Poprzedni artykułZnanenieznane.pl: Wałbrzych i zabytkowa Julia
  Następny artykułDolnośląskie Nagrody Gospodarcze wręczone [FOTO]