Filateliści wciąż przypominają o swojej pasji

  0

  Do 20 listopada w Oddziale Dziecięcym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świebodzicach można oglądać Krajową Wystawę Literatury Filatelistycznej. Ten niezwykły przegląd wydawnictw związanych ze świebodzickim Kołem Filatelistycznym, dokumentuje 60 lat działalności Koła, w tym sekcji młodzieżowej. Zobaczymy tu unikatowe wydawnictwa indywidualne i zbiorowe zarówno członków Koła w Świebodzicach, jak i autorów krajowych i zagranicznych, a także medale i odznaczenia przyznane świebodzickim kolekcjonerom.

  Wystawę uroczyście otwarto w Miejskim Domu Kultury w piątek, 4 listopada. Wśród zaproszonych gości był m. in. burmistrz miasta Bogdan Kożuchowicz, który objął honorowym patronatem to wydarzenie, zastępca burmistrza Zbigniew Opaliński, Przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Horodecka; pojawił się także starosta świdnicki Zygmunt Worsa, który również patronuje wystawie, a także wielu innych znamienitych gości. Wszystkich powitała gospodyni obiektu Agnieszka Gielata, dyrektor MDK, a całość uroczystości prowadził Kazimierz Chojnowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego wystawy.

  – Jak zawsze przy tego typu okazjach jestem pod ogromnym wrażeniem nie tylko osiągnięć naszego Koła, ale przede wszystkim ogromnego profesjonalizmu i wielkiej pasji, która jest przekazywana z pokolenia na pokolenie – podkreślał w swoim wystąpieniu burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – W ostatnich latach, gdy mam przyjemność pełnić funkcję burmistrza, tej rangi wydarzeń filatelistycznych było wiele i każde z nich było przygotowane perfekcyjnie. Dziękuję i życzę kolejnych, wspaniałych sukcesów.

  Paweł Dziurzyński, nowo wybrany szef Koła PZF w Świebodzicach przyznał, że pasjonaci filatelistyki tworzą grono bardzo zżytych ze sobą osób. – Są wśród nas przedstawiciele różnych profesji, ale połączyła na pasja i przyjaźń – nie ukrywał.
  Krótką historię ruchu młodzieżowego przybliżył Zbigniew Gałusiński, wspominając pierwszą sekcję młodzieżową, która powstała 6 listopada 1951 roku w ówczesnej Szkole Drzewnej. – Mój ojciec, Czesław Gałusiński, był jej pierwszym opiekunem – wspominał pan Zbigniew. I wymieniał szereg osiągnięć, które przez te 60 lat młodzi filateliści zdobyli – a były to laury na wystawach krajowych i zagranicznych. Z nazwisk najbardziej znanych młodych kolekcjonerów warto wymienić takie jak Krzysztof Jaworski, Urszula Jaworska, Małgorzata Gibek, Michał Hoptiany, Wiktor Rogoźiński czy odnosząca sukcesy w ostatnich latach Alicja Łuszczyna.
  Z okazji wystawy przygotowano okolicznościowy medal, który zaprojektowali Paweł Dziurzyński i Tadeusz Gawlicki, a także datownik i kopertę.

  Wystawa czynna jest do 20 listopada w Oddziale Dziecięcym MBP przy ul. Wolności 23, w godzinach pracy biblioteki.

  Poprzedni artykułGwałcił 11-letnich chłopców
  Następny artykułNakrętki dla Hospicjum