Długi spłacone, będzie LIDL

  34

  Już kilka razy firma Eko-Tur podawała termin zagospodarowania terenu po dawnej fabryce Renifer, ale dotąd żaden nie został dotrzymany. Powodem były długi ciążące na gruntach i hipoteka, blokująca planowaną budowę. – Firma LIDL odkupiła od nas teren i zapłaciła miastu wszystkie zaległe podatki, w sumie 1,8 miliona złotych – informuje Andrzej Stefanicki, prezes Eko-Tur. – Jest już także pozwolenie na budowę i jak tylko sprawy prawne zostaną uregulowane, ruszy budowa supermarketu. Prace mogą się zacząć nawet zimą.


  Stefan Augustyn potwierdza, że wieloletnie zaległości podatkowe zostały spłacone i miasto zgodziło się na zdjęcie z gruntów hipoteki. Eko-Tur „odziedziczył” należności po poprzednich właścicielach, potem narastały odsetki. Renifer nie miał szczęścia do właścicieli. Jeden rozsprzedał maszyny, kolejny – Johannes Broshuius z Holandii, obiecał otwarcie fabryki domków wypoczynkowych, po czym  zniknął, nie płacąc miastu podatków od nieruchomości. Od 6 lat właścicielem gruntu jest spółka Eko-Tur, zarejestrowana w Wirach. Dopiero w styczniu 2009 Sąd Okręgowy ostatecznie rozstrzygnął liczne spory właścicielskie w samej firmie i zaczęły się negocjacje z miastem oraz poszukiwania inwestora.

  LIDL stał się właścicielem 1/3 z 2 hektarów terenu przy ulicy Kliczkowskiej. Firma Eko-Tur zapłatę otrzyma w dwóch transzach. Kolejna pozwoli na spłacenie pozostałych zobowiązań, związanych z nieruchomością. – Oczywiście nie ustajemy w poszukiwaniach kontrahentów na resztę działek – dodaje Andrzej Stefanicki.

  Przy ul. Kliczkowskiej powstanie najprawdopodobniej średniej wielkości supermarket LIDLa. Na Zarzeczu będzie to pierwszy tego typu sklep. Na osiedlu największy w tej chwili jest dyskont Biedronka.

  asz

  Poprzedni artykułKartka świąteczna dla Benedykta XVI
  Następny artykułGmina Świdnica z paszportem