Co z tą służbą zdrowia?

  0

  Pyta poseł Prawa i Sprawiedliwości, Anna Zalewska i wysyła listę do starosty świdnickiego i przewodniczącego Rady Powiatu. Wszystkie dotyczą sytuacji w świdnickim i żarowskim szpitalu oraz w Pogotowiu Ratunkowym. Jak wyjaśnia poseł – jest wiele niepokojących sygnałów, które należy zweryfikować, stąd publiczne wywołanie tematu i zaproszenie do współpracy. Starosta Zygmunt Worsa i przewodniczący Krzysztof Sołtys zadeklarowali, że na wszystkie pytania odpowiedzą.

  Kilka poruszonych przez Annę Zalewską wątków zostało ujętych przez Swidnica24.pl w artykule  z dnia 7.11. 2011 roku „Gigantyczna kolejka do szpitala”.

  List otwarty poseł Anny Zalewskiej:

  Świdnica, dn. 16.11.2011 r.

  Szanowny Pan
  Zygmunt Worsa
  Starosta Powiatu Świdnickiego

  Szanowny Pan
  Krzysztof Sołtys
  Przewodniczący Rady Powiatu Świdnickiego

  „Profilaktyka przede wszystkim” to stwierdzenie nie tylko dotyczące zdrowia człowieka, ale również finansów publicznych, w tym budżetu Szpitala „Latawiec” czy przyszłości Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy. Ostatnie miesiące to czas wielu niepokojących dyskusji z mieszkańcami Powiatu, jak również pracownikami wspomnianych wyżej jednostek, którzy analizują sytuację (w tym finansową) swoich jednostek i nie znajdują odpowiedzi pozytywnych, uspokajających, co do ich funkcjonowania w następnych latach.

  Pozwalam sobie więc teraz (chcąc zapobiec późniejszym konsekwencjom) zadać kilka publicznych pytań, chcąc sprowokować dyskusję na temat Strategii Powiatu Świdnickiego związanej ze Szpitalem „Latawiec” i Powiatowym Pogotowiem Ratunkowym:

  1.      W jaki sposób Rada Powiatu Świdnickiego i Dyrektor Szpitala przygotowani są do funkcjonowania jednostek w ramach nowej ustawy?

  2.      Dlaczego po raz pierwszy, po wyczerpaniu limitów, na niektórych oddziałach nie ma ograniczeń (oprócz oczywiście przypadków ratujących życie)?

  3.      Ile pieniędzy odzyskano od NFZ z tzw. „nadwykonań”? W latach 2009 i 2010 ? Na jaką kwotę szacują się „nadwykonania” w 2011 roku?

  4.      Czy prawdą jest, że wielu pracowników zmuszanych jest do samozatrudnienia, co w sytuacji zapowiedzi Rządu, o podwyższeniu składek na tą formę zatrudnienia, wydaje się szczególnie dyskusyjnie?

  5.      Z czego wynikają ogromne dysproporcje finansowania tych samych stanowisk pracy?

  6.      Jaka jest polityka Rady Powiatu w stosunku do szpitala w Żarowie? Skąd wynikało jedyne pytanie na konkursie na kierownika oddziału reumatologicznego, dotyczące zgody na przeniesienie tego oddziału do Świdnicy?

  7.      W jaki sposób Rada Powiatu chce wesprzeć Pogotowie Ratunkowe, które w obecnej chwili znajduje się w budynku, który nie tylko uwłacza estetyce, godności pracowników i pacjentów, ale przede wszystkim staje się zagrożeniem?

  8.      Czy prawdą jest, że Powiat Świdnicki zmienił decyzję dotyczącą lokalizacji nowej siedziby Pogotowia, mimo że na projekt wydano ponad 90 tys. zł?

  9.      Kiedy zostaną zrealizowane plany przeniesienia Pogotowia Ratunkowego  z ul. Wojska Polskiego?

  Myślę, że powyższe pytania rozpoczną poważną i odpowiedzialną debatę społeczną oraz zapobiegną niezrównoważonym zmianom w Powiatowej Służbie Zdrowia (niestety według mojej oceny na gorsze).

  Jednocześnie gwarantuję swoją pomoc w rozwiązywaniu powyższych problemów.

  Z poważaniem Anna Zalewska

  poseł na Sejm RP

  (opr. red.)

  Poprzedni artykułKino dokumentalne na stałe w Świdnicy
  Następny artykułAkcja „Rozdajemy książki” pod naszym patronatem