Świdnicki Imprezownik

  3

  Świdnica, ach, ta nasza Świdnica. Jak zwykle dzieje się całkiem sporo, ale mało kto o tym wie. Całe szczęście macie mnie, lojalną dostawczynię wiadomości, która dba o ciągły dostęp do życia rozrywkowo – kulturalnego stolicy dawnego Księstwa Świdnicko – Jaworskiego. Cóż zatem ciekawego dzieje się w nadchodzący łykend?

  ***

  Piątek, 21 października

  Z pełnym przekonaniem i radością chciałabym zaprosić was na XVI Dni Gór. W poprzednim wydaniu imprezownika naświetlałam to wydarzenie, natomiast tym razem chciałabym przedstawić szczegółowy program obchodów Dni Gór. Nie ukrywam, że wydarzenia  zaplanowane na ten weekend są wyjątkowo interesujące i godne uczestnictwa. Dzisiaj o godzinie 17:30 zapraszam na spotkanie z wyjątkową kobietą do Klubu Bolko, na pl. Grunwaldzkim 1.

  Redaktor naczelna polskiej edycji The National Geographic oraz The National Geographic Traveler, prezenterka telewizyjna, dziennikarka, pisarka, szerszemu gronu znana bardziej jako podróżniczka, autorka programu telewizyjnego „Kobieta na Krańcu Świata” – Martyna Wojciechowska. Jej obecność na Dniach Gór jest  nieprzypadkowa, bowiem zdobyła Koronę Ziemi. Opowie o swoich przygodach z podróży, nie tylko tych „na kraniec świata”. Jest to mega fajna opcja spędzenia piątkowego popołudnia, szczególnie polecana dla miłośników podróży, małych i dużych. Jeśli chcecie przekonać się, na jakie trudności natrafiała nasza bohaterka podczas wojaży oraz co ciekawego widziała, ale przede wszystkim podzielić się z nią swoją miłością do zwiedzania świata, polecam gorąco. Dokładniejszy program obchodów XVI Dni Gór, na 21 października poniżej:

  17.00 – Otwarcie wystawy fotograficznej ZIMOWY BROAD PEAK Piotra Snopczyńskiego,
  M: Klub Bolko, Pl.Grunwaldzki 11
  17.30 – Spotkania  autorskie z Himalaistami i Podróżnikami Martyna Wojciechowska, Darek Załuski,
  M: Klub Bolko, Pl.Grunwaldzki 11.

  20.00 – Koncert Ziemia spotkań TANTUA i MICHAŁ ZYGMUNT,
  M: Klub Bolko, Pl.Grunwaldzki 11.
  Impreza towarzysząca: 21-22.10 KIERMASZ ODIEŻY GÓRSKIEJ.

  ***

  Warto zajrzeć do Muzeum Dawnego Kupiectwa. W ramach XXIV Dni Fotografii zainaugurowano wystawę czeskiego fotografa Jiřiego Havla, jeśli ktoś nie był – polecam. Motywem przewodnim wystawy są wspomnienia z podróży i wypraw w Karkonosze i  dokładnie takiż sam tytuł będzie ona nosiła – „ Karkonosze – retrospekcje”. Wypada wspomnieć kilka słów o bohaterze głównym. Jiři Havel urodził się w 1931 r. w Horni Branne. Początkowo nic nie zapowiadało kariery profesjonalnego fotografa, jednak jako młody chłopak chętnie malował. Zawsze był blisko natury. Po ukończeniu studiów został inżynierem drogowym. Ale jego polityczna niepoprawność spowodowała, że w 1980 r. zaczął fotografowaniem zarabiać na życie. Jego fotografie znajdują się w wielu czasopismach, kalendarzach i zdobią ściany licznych sal wystawowych, są również reprezentowane w szeregu zbiorach, takich jak North Museum w Libercu, w Morawskiej Galerii w Brnie, w Museo de la Montagne w Turynie. Jak zatem widzicie, zapowiada się edukacyjnie, malowniczo i lekko abstrakcyjnie. Wystawa potrwa do końca października, a wstęp nieopodatkowany.

  Tym razem polecam spędzić piątek nieco spokojniej, by móc swobodnie wyszaleć się w sobotni wieczór, a może nie tylko. „Sobota” zapowiada się szałowo, podróżniczo, ale przede wszystkim rock’n’rollowo.

  ***

  Sobota, 22 października

  Aktywności, sport, ruch, w zdrowym ciele ponoć zdrowy duch. Jasne! Pisząc o imprezach i będąc ich wieloletnią fanką, w niekoniecznie zdrowym ciele mam perfekcyjnie zdrowy duch. Nie polecam słuchania i podniecania się pseudo mądrościami ludowymi, bo jak widać średnio się mają do rzeczywistości. Skoncentrujmy się stricte na wydarzeniach sobotnich.

  ***

  Już w najbliższą sobotę, 22 października o godzinie 15.00 w Hali sportowej na osiedlu Zawiszów odbędą się rozgrywki II ligi siatkówki kobiet – MKS Świdnica – SMS PZPS I Sosnowiec. Wstęp

  ***

  Także w najbliższą sobotę, 22 października, zapraszamy wszystkich na kolejny mecz piłki ręcznej, który tym razem zostanie rozegrany pomiędzy ŚKPR Świdnica a Viret Zawiercie w hali sportowej na osiedlu Zawiszów o godzinie 18.00.
  Bilety: 7 zł normalny, 3 zł ulgowy – młodzież do lat 12.

  ***

  Mieszczący się przy alei Niepodległości Pub Izi Rajder ma dla Was niespodziankę muzyczną. Mocne rockowe brzmienia zagoszczą w murach pubu już w sobotę. Gościem specjalnym będzie wrocławski zespół Holden Avenue. Wykonują muzykę z pogranicza punk rocku, melodyjnego hardcore, rocku. Formacja istnieje od lutego 2007 roku. Początkowo zespół funkcjonował bez wokalisty, który dołączył do składu dopiero w październiku. Wtedy też grupa zarejestrowała materiał demo i zagrała swoje pierwsze koncerty. W czerwcu 2008 roku – po zmianie wokalisty – wykrystalizował się ostateczny skład i zakończono przygotowywanie materiału na pierwszą długogrającą płytę. Trzy miesiące później zespół wraz z producentem Przemysławem „Perłą” Wejmannem z opalenickiego Studia Perlazza rozpoczął prace nad debiutanckim albumem. Zwieńczeniem tych działań jest płyta zatytułowana Holden Avenue, której premiera odbyła się w maju 2009 roku nakładem wydawnictwa Lou & Rocked Boys (Rockers Publishing). Holden Avenue to ponadto zdobywcy licznych nagród na festiwalach i konkursach młodych zespołów, w tym laureaci nagrody publiczności – Złotego Kameleona na Festiwalu w Jarocinie 2009. Zespół pracuje obecnie nad drugą płytą, której nagrywanie ma rozpocząć się w sierpniu 2010 roku. Współproducentem albumu ponownie, jak w przypadku debiutanckiego krążka, będzie Przemysław ‘Perła’ Wejmann ze Studia Perlazza w Opalenicy. (www.wikipedia.pl). Muzycznie, nieźle. Zachęcam.

  ***

  Niedziela, 23 października

  Już w najbliższą niedzielę w ramach Dni Gór zobaczymy siedemdziesiąt “dzikich” fotografii nadesłanych na konkurs Wild Life Photographer of the Year. Do nagrody w konkursie aspiruje większość fotografów przyrody. Zdobywają je zarówno zawodowcy i amatorzy – bo przecież nie trzeba najnowszego sprzętu by w przypływie weny, kreatywności, okrzesanej chęcią i radością z działania „strzelić” fotę godną głównej nagrody. Wszystkie fotografie ukazują nie tylko ogromną różnorodność naturalnego świata wokół nas, ale także uświadamiają nam jak wiele talentu artystycznego i cierpliwości trzeba mieć, aby zostać światowej klasy fotografem dzikiej przyrody. Wystawa, którą zobaczymy w Świdnicy składa się 70 wybranych zdjęć z dziewięciu ostatnich edycji, nagrodzonych i wyróżnionych w kilkunastu kategoriach, autorstwa 68 fotografów z 22 krajów, w tym 2 zdjęcia z Polski. Wernisaż zaplanowano na niedzielę, 23 października na godzinę 17:30 w Galerii Fotografii. Po poobiedniej sieście warto uzupełnić mózg endorfinami, ciesząc oko tymi niecodziennymi dziełami sztuki. Polecam ogromnie.

  Z pozytywnymi pozdrowieniami M. Jasnos

  Poprzedni artykułPrzy kawie o galerii i aquaparku [PROGRAM TV]
  Następny artykułChce stworzyć magiczne miejsce