Chce stworzyć magiczne miejsce

  6

  Galeria Fotografii działająca do tej pory przy Świdnickim Ośrodku Kultury przechodzi w prywatne ręce. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na wynajem. Oferty złożyły dwa podmioty. Najlepsza okazała się firma Ireny Dębosz, fotografki i miłośniczki sztuki. – Chciałabym, aby to miejsce potrafiło oczarować niepowtarzalną atmosferą, przyciągało interesującymi wystawami, ciekawymi imprezami i jednocześnie ugościło wszystkich uczniów, turystów, artystów i świdniczan – mówi Irena Dębosz.

  Na początku października 2011 roku ogłoszono przetarg na wynajem pomieszczeń znajdujących się w Rynku. Zainteresowanie przed ogłoszeniem przetargu było spore. Jednak swoje oferty złożyły tylko dwa podmioty Irena Dębosz i Travis Krzysztof Góra. Irena Dębosz, nowy najemca Galerii Fotografii zarządzać nią będzie od 1 stycznia 2012 roku przez dwanaście miesięcy. Irena Dębosz w jednej z sal nadal prowadzić będzie działalność wystawienniczą, natomiast w drugiej powstanie kawiarnia z klimatem.

  Irena Dębosz chce promować młodych twórców i jednocześnie zachęcić ich do działania. Planuje stworzyć wystawy tematyczne dla świdniczan. – Uważam, że w Świdnicy brakuje alternatywnego miejsca prezentacji fotografii wykonywanych przez mieszkańców, dlatego też liczę na ich współpracę – mówi Dębosz i dodaje – Istotne jest też, aby w galerii odbywały się serie wykładów i spotkań poświęcone sposobom rozumienia i badania fotografii, wygłaszane przez artystów fotografików, jak również warsztaty, plenery, dyskusje na temat fotografii. Poprzez takie działanie chcę dążyć do integracji środowiska fotograficznego. Ekspozycja galerii nie będzie ograniczyła się tylko do fotografii, ale także będzie odnosić się do innych form sztuki, takich jak malarstwo, rysunek, rzeźba.

  Galeria nie będzie tylko miejscem gdzie będziemy podziwiać sztukę. Irena Dębosz ma plan, aby drugie pomieszczenie wykorzystać na kawiarnię. – Chcę serwować kawę najwyższej jakości, podając ją w atrakcyjny sposób, bo to też jest forma sztuki – informuje Dębosz.

  Irena Dębosz w Świdnicy mieszka od 4 lat, a od 12 zajmuje się fotografią. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi na wydziale Realizacji Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografii. Jest też członkiem Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych.

  Poprzedni artykułŚwidnicki Imprezownik
  Następny artykułRozstrzyganie sporów konsumenckich