„Rozmowa” wygrywa Okiem Młodych

  3

  Grand Prix IV Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” oraz nagrodę w wysokości 5.000 złotych jury przyznało Piotrowi Sułkowskiemu za film „Rozmowa”. Nagrodę specjalną jury otrzymała Agnieszka Woszczyńska za film „Luiza Hert”, natomiast Alicja Stasiak opuściła Świdnicę z wyróżnieniem za dokument „Nie patrzę”. Nagroda publiczności powędrowała do Grzegorza Dębowskiego i filmu „38,5”.

  Kadr z filmu „Rozmowa”

  Film Sułkowskiego opowiada historię Agnieszki i Janusza, którzy zostali skazani za morderstwo i odsiadują swoje wyroki w różnych więzieniach. Znają się tylko z listów, które piszą do siebie od ośmiu lat. Agnieszka właśnie wychodzi na przepustkę, gdzie zobaczy Janusza po raz pierwszy. W uzasadnieniu werdyktu jurorzy napisali: „za umiejętne skomponowanie dramaturgii filmu o postaci, która skrywa w sobie i ujawnia na ekranie dwa skrajnie różne oblicza: demona i anioła”.

  „Rozmowa” została doceniona już wcześniej na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, gdzie zdobyła nagrodę za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

  [photospace]

  Oprócz filmów konkursowych dużym zainteresowaniem cieszył się przegląd twórczości Tomasza Wolskiego oraz szczególnie doceniona przez publiczność dolnośląska premiera filmu świdniczanina Pawła Wysoczańskiego „Kiedyś będziemy szczęśliwi”. Odbył się też pokaz specjalny filmu „Born dead” oraz spotkanie więźniów z Jackiem Bławutem w świdnickim areszcie.

  Przez trzy dni festiwalowe widzowie mieli także okazję obejrzeć przedstawienia teatru „Terminus A Quo”, które odbywały się zarówno w obiektach festiwalowych, jak i na świdnickim Rynku. Intensywnych wrażeń dostarczył też sobotni koncert zespołu „Labirytm”, czyli energetyczna mieszanka hip-hopu, funku i żywych instrumentów, który odbył się w Klubie Festiwalowym „Highlander”.

  Nagrodzeni :

  Grand Prix – „Rozmowa” reż. Piotr Sułkowski

  Nagroda Specjalna Jury – „Luiza Hert”, reż. Agnieszka Woszczyńska

  Wyróżnienie – „Nie Patrzę”, reż. Alicja Stasiak

  Nagroda Publiczności – „38,5”, reż. Grzegorz Dębowski

  Poprzedni artykułIch troje na kawie… [zapowiedź video]
  Następny artykułTola Armańska wicemistrzynią Dolnego Śląska