Ocalony przed złomowaniem

  1

  W ostatnich dniach do Żarowskiej Izby Historycznej trafił monumentalnej wielkości order Virtuti Militari o rozpiętości ramion krzyża 72,5 cm. Order przekazany został przez  Wacława Rzeczyckiego, prezesa Miejsko-Gminnego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Żarowie.

  Sporej wielkości order odnaleziony został przez pana Wacława na żarowskim złomowisku w latach 70-tych. Dalsze ponad 30 lat, aż do dzisiajprzeleżał zapomniany w piwnicy. Wedle wstępnych oględzin jest to wyrób przedwojenny poddany przeróbkom po 1945 roku (pozbawiony korony orzeł biały z czasów PRL). Po przeprowadzeniu renowacji przekazany order ozdobi jedną ze ścian Żarowskiej Izby Historycznej.

  Order Virtuti Militari (łac. Męstwu wojskowemu – (cnocie) dzielności żołnierskiej), najwyższe polskie odznaczenie wojskowe (order), nadawane za wybitne zasługi bojowe, jest najstarszym orderem wojskowym na świecie, spośród nadawanych do chwili obecnej. Ustanowiony przez ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego 22 czerwca 1792 roku w celu uczczenia zwycięstwa w bitwie pod Zieleńcami (wojna polsko-rosyjska przeciwko konfederacji targowickiej w obronie Konstytucji 3 Maja). 16 października 1992 roku Sejm RP uchwalił ustawę, na mocy której orderowi nadano nazwę Order Wojenny Virtuti Militari, który może być nadawany podczas wojny lub 5 lat po jej zakończeniu przez prezydenta Polski na wniosek Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari.

  Więcej na stronie: www.izba.centrum.zarow.pl

  Bogdan Mucha

  Poprzedni artykułSeminarium parkowe
  Następny artykułLiczą wiernych