Chronią gimnazjalistki

  4

  Blisko 30 dziewcząt z klas I gimnazjów rozpoczęło dzisiaj, 25 października, cykl szczepień przeciwko groźnego wirusowi HPV. Szczepionkę, która chroni m. in. przed zachorowaniem na raka szyjki macicy, dostanie w sumie ponad 80 dziewcząt. To początek dużej akcji profilaktycznej, którą prowadzi i finansuje samorząd Świebodzic.

  – Te szczepienia powinny znaleźć się w kalendarzu szczepień obowiązkowych, finansowanych przez państwo – mówił obecny w przychodni miejskiej burmistrz miasta, Bogdan Kożuchowicz. – Koszt szczepionek nie jest aż tak wysoki, a przecież zapobieganie jest ważniejsze i tańsze, niż leczenie poważnych chorób. Dlatego samorząd zdecydował się sfinansować akcję. Będzie prowadzona systematycznie, co roku będziemy szczepić wszystkie dziewczynki z klas pierwszych gimnazjów. Warto wydać pieniądze na zdrowie dzieci.

  Jako pierwsze w Miejskim Ośrodku Zdrowia, który prowadzi szczenienia, pojawiły się dziewczynki z Gimnazjum nr 1. – Wcześniej nie wiedziałyśmy, że jest taki wirus, gdy zostaniemy zaszczepione, nie zachorujemy na raka. Miałyśmy spotkania z lekarzem w szkole, który wszystko nam wyjaśnił – mówiły przejęte dziewczęta. Niektóre mocno zestresowane, ale po wyjściu z  gabinetu uśmiechały się i przyznawały – Nic nie bolało! – mówiła zadowolona Paulina Mazgaj.

  Dziewczynki zostaną zaszczepione szczepionką Silgard, która chroni aż przed czterema typami HPV: 6, 11, 16 i 18. Te dwa ostatnie są odpowiedzialne za powstawanie raka szyjki macicy. Dzieci dostaną lek trzykrotnie: dwa razy w odstępach dwumiesięcznych i ostatnią dawkę po pół roku. Koszt całej akcji to około 40 tys. zł.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  rzecznik prasowy UM w Świebodzicach

  Poprzedni artykułKoniec sezonu na skateparku
  Następny artykułRadosny plac zabaw [FOTO]