Z kamerami na placu Pokoju

  0

  Filmować każdy może – starają się udowodnić uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy podczas trwających od wtorku warsztatów na placu Pokoju.

  Tegoroczna edycja projektu jest niezwykła z kilku powodów. Po pierwsze to Artystyczne Lato w roku jubileuszu 10-lecia wpisu Kościoła Pokoju na Listę UNESCO. Po drugie rozpoczyna i kończy tegoroczne lato. – W lipcu najpierw klepaliśmy koronki, a później wydziergaliśmy plac Pokoju – wspomina Bożena Pytel, pomysłodawczyni projektu. – Aktualnie powstają trzy etiudy filmowe inspirowane Kościołem Pokoju.

  Warsztaty prowadzą doświadczeni filmowcy Dorota Petrus i Bogdan Lęcznar, znani świdniczanom z ubiegłorocznej produkcji „Tajemnica pastora”. Czuwają nad pracami młodych filmowców, służą radą i pomocą. Cały ciężar spoczywa jednak na uczestnikach. – Ich praca rozpoczęła się od wyborów: grupy, z którą będą pracować, pomysłu, który będą realizować, miejsc, w których będą kręcić. Zdjęcia trwały dwa dni. Teraz grupy pracują nad montażem – wyjaśnia Bożena Pytel.

  Etiudy filmowe można będzie obejrzeć w sobotę w Teatrze Miejskim o godz. 18.00 podczas kolaudacji z udziałem twórców i gości. Premierowe pokazy rozpoczną obchody jubileuszu 10-lecia wpisu Kościoła Pokoju na Listę UNESCO.
  Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!

  Projekt Artystyczne Lato na placu Pokoju został dofinansowany przez Miasto Świdnica.

  Marta Żywicka