Świdniczanin szefem europejskich Rzeczników Praw Dziecka

  7

  Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak przejął 15 września 2011 roku przewodnictwo w Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC. Kadencja polskiego Rzecznika potrwa 12 miesięcy.

  – Polska jest dostrzegana i doceniana na arenie międzynarodowej przez swoją konsekwencję w dążeniu do lepszej ochrony praw dzieci. Wzmocnienie instytucji RPD, nie tylko przez rozszerzenie uprawnień, ale również zwiększenie budżetu, wprowadzenie zakazu stosowania kar cielesnych – to są rzeczy, które świadczą o tym, że jesteśmy krajem, który chce w pełni chronić prawa dzieci – powiedział Marek Michalak w ubiegłym roku, podczas zjazdu europejskich RPD w Strasburgu, gdy został wybrany na przewodniczącego europejskich rzeczników.

  Od wczoraj  w Warszawie trwa spotkanie europejskich Rzecznicy Praw Dziecka, zrzeszonych w Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka ENOC.

  Europejska Sieć Rzeczników Praw Dziecka (ENOC) została założona na spotkaniu w Trondheim w Norwegii w 1997 roku. Zrzesza niezależne instytucje narodowe, regionalne lub lokalne, czuwające nad przestrzeganiem praw dziecka w państwach naszego kontynentu. Obejmuje obecnie 39 instytucji w 32 państwach. Ich przedstawiciele spotykają się każdego roku w państwie, którego Rzecznik obejmuje przewodnictwo w organizacji. Polska jest członkiem ENOC od 2001 roku.

  Marek Michalak urodził się w 1971 roku w Świdnicy. Jako 16-latek powołał Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce”, którego prezesem był ponad 20 lat. Był najmłodsza osoba, odznaczoną przez dzieci Orderem Uśmiechu. Od ponad 3 lat pełni funkcję Rzecznika Praw Dziecka.

  Poprzedni artykułAndrzej Z. nie jest już ordynatorem
  Następny artykułEkologiczna zbiórka z nagrodami