Podziękowanie za wpis i…determinację

  0

  – Wyrazy uznania należą się wszystkim, parafianom, Radzie Parafialnej, gospodarzowi kościoła księdzu Waldemarowi Pytlowi i jego żonie, ale nie możemy zapominać także o tych, którzy wiele lat temu dzięki swojej determinacji doprowadzili do postawienia tej pięknej świątyni – o sile wiary mówił biskup Jerzy Samiec. Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w Polsce był gościem specjalnym  nabożeństwa dziękczynnego w X rocznicę wpisania świdnickiego Kościoła Pokoju na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

  Wspólna modlitwa duchownych ewangelickich i katolickich stała się ukoronowaniem pierwszej części obchodów jubileuszu. W nabożeństwie obok gospodarza parafii, ks. Waldemara Pytla, uczestniczyli m.in. Ryszard Bogusz, zwierzchnik wrocławskiej diecezji ewangelicko-augsburskiej, ks. infułat Kazimierz Jandziszak i ks. prałat Jan Bagiński. Obecni byli także konsul Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu Gottfried Zeitz, prezydent Świdnicy i starosta świdnicki.

  Biskup Samiec przypomniał w kazaniu, jak surowe wymagania ponad 350 lat temu postawiono ewangelikom, by mogli wybudować Dom Boży. – Miał być z nietrwałych materiałów, gliny, drewna i słomy – mówił z ambony. Przetrwał wieki, a dziś odzyskuje dawny blask.

  Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze były pierwszymi dolnośląskimi zabytkami, wpisanymi na listę UNESCO. Decyzja zapadła jednomyślnie w grudniu 2001 roku. I na grudzień właśnie zaplanowano główne jubileuszowe uroczystości.

  asz

  [photospace]

  Poprzedni artykułTryumfował po raz trzeci
  Następny artykułPamiątki na wieży i bitwa