Pieniądze dla firm

  0

  Kolejna szansa na zdobycie dotacji przez dolnośląskich przedsiębiorców. Tym razem na utworzenie lub unowocześnienie działu badawczo-rozwojowego w firmie będzie można uzyskać nawet 240 tys. złotych dofinansowania. Konkurs o dotacje ogłosiła Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca, odpowiedzialna za podział pieniędzy unijnych dla przedsiębiorców w ramach programu regionalnego. Do podziału jest blisko 8 milionów złotych.

  Pieniądze będzie można przeznaczyć między innymi na zakup sprzętu badawczego czy specjalistycznej aparatury, niezbędnych licencji i patentów, a nawet nieruchomości, materiałów czy robót budowlanych. Ponoszone wydatki muszą prowadzić do stworzenia działu, w którym będą prowadzone prace nad nowymi produktami, technologiami, wynalazkami czy prototypami. Przykładowo – firma zamierza utworzyć laboratorium badawcze. Niezbędne jest zapewnienie ściśle kontrolowanych warunków: odpowiednich pomieszczeń, sterylnego otoczenia do prowadzenia eksperymentów. Będzie więc mogła ubiegać się o pieniądze nie tylko na wyposażenie w aparaturę badawczą, ale również na założenie odpowiedniego systemu wentylacyjnego czy do uzdatniania wody – tłumaczy Daniel Ekiel, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.

  Preferowane w konkursie będą projekty, dotyczące jednej z priorytetowych dla województwa dolnośląskiego dziedzin: bio (biotechnologia, bioinżynieria, postęp biologiczny w rolnictwie, ochrona środowiska, nowe wyroby i techniki medyczne), info (technologie informacyjne i telekomunikacyjne, sieci inteligentne, techniki obliczeniowe, optoelektronika) oraz techno (nanotechnologie, mechatronika, nowe materiały i technologie, technologia i inżynieria chemiczna).

  Koszty utworzenia bądź modernizacji działu B+R nie mogą być niższe niż 50 tysięcy, ale jednocześnie nie wyższe niż 400 tysięcy złotych wydatków kwalifikowalnych (czyli tych, które podlegają refundacji). Mikro i małe przedsiębiorstwa mogą liczyć na zwrot do 60% zainwestowanych pieniędzy, średnie – do 50%, natomiast duże – do 40%. Ile pieniędzy dostanie przedsiębiorca zależy więc od jego wielkości oraz tego, ile zainwestuje. Trzeba też pamiętać, że konkurs przeznaczony jest dla firm, które prowadzą działalność na Dolnym Śląsku oraz tutaj będą realizowały projekt.

  Dokumenty potrzebne do ubiegania się o dotacje są dostępne na stronie internetowej Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej: www.dip.dolnyslask.pl

  Wypełnione wnioski o dotacje należy zarejestrować za pomocą Internetowego Rejestratora Wniosków 9 listopada br. w godz. 8.00-15.00. Internetowa rejestracja ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom procesu składania dokumentów – nie muszą stać w długich kolejkach, aby je złożyć. Proces rejestracji trwa zaledwie kilka sekund. To nie jedyne ułatwienia wprowadzone przez Dolnośląską Instytucje Pośredniczącą. Zdecydowanie ograniczono liczbę załączników, zastąpiono zaświadczenia z urzędów, oświadczeniami przygotowanymi przez przedsiębiorców. Ma to prowadzić do zminimalizowania biurokracji w procesie przyznawania dotacji.

  To już druga edycja konkursu o dotacje na rozwój działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw. W poprzedniej dofinansowanie otrzymało 11 firm z Dolnego Śląska. Zainwestują one blisko 5 milionów złotych w aparaturę i sprzęt badawczy.

  W razie wątpliwości przedsiębiorcy mogą skorzystać z pomocy pracowników Punktu Informacyjnego DIP – telefonicznie: (71) 776 58 12 (-14), e-mailowo: [email protected] lub w siedzibie Instytucji: Wrocław, ul. Strzegomska 2-4

  Anna Ziarko

  Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca

  Poprzedni artykułDziś powalczą siłacze
  Następny artykułKandydaci PiS. Zgodny front?