Oskarżeni o korupcję wyborczą

  1

  Prokurator Okręgowy w Świdnicy skierował akt oskarżenia do wałbrzyskiego Sądu Rejonowego przeciwko dwóm mieszkańcom Wałbrzycha – Marcinowi B. i Wojciechowi W., którym zarzucono popełnienie wspólnie i w porozumieniu przestępstwa tzw. korupcji wyborczej podczas ostatnich wyborów samorządowych w Wałbrzychu.

  W wyniku przeprowadzonego śledztwa ustalono, że w dniu zarządzonych wyborów samorządowych tj. 21 listopada ubiegłego roku Marcin B. udzielił piętnastu nieustalonym mieszkańcom dzielnicy Sobięcin korzyści majątkowych w kwotach po 20 zł celem skłonienia ich do głosowania na określone osoby z listy nr 4 Komitetu Wyborczego Platformy Obywatelskiej, to jest na Monikę Wybraniec do rady powiatu, Krystynę Olanin do rady miasta, Jerzego Tutaja do sejmiku województwa oraz na Piotra Kruczkowskiego jako kandydata na Prezydenta Miasta Wałbrzycha. Pieniądze na ten cel uzyskał wcześniej od Wojciecha W., który także poinstruował go co do sposobu ich rozdysponowania w opisany wyżej sposób. Po zakończonych wyborach Wojciech W. przekazał Marcinowi B. pieniądze w kwocie 100 złotych.

  W toku śledztwa żadnej z osób, na rzecz których Marcin B. dopuścił się bezprawnej „agitacji” nie przedstawiono zarzutu udziału w przestępstwie korupcji wyborczej.

  Oskarżony Marcin B. przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu, w swoich wyjaśnieniach opisując przebieg i okoliczności zdarzenia. Wojciech W. w toku śledztwa zaprzeczył aby miał jakikolwiek udział w przestępstwie korupcji wyborczej.

  Za występek zarzucony oskarżonym grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności (art. 250a § 2 kodeksu karnego).

  W Prokuraturze Okręgowej w Świdnicy w dalszym ciągu prowadzone jest śledztwo przeciwko Stefanosowi E., Mirosławowi P. Robertowi S. oraz współdziałającym z nimi trzem innym osobom, którym również zarzucono popełnienie przestępstw z art. 250a § 2kk.

  Poprzedni artykułTo była zabawa! [VIDEO]
  Następny artykułNa podbój Ameryki