Można odpracować dług czynszowy

  7

  Gmina Świebodzice po raz kolejny wyciąga pomocną dłoń do tych, którzy mają kłopot ze spłacaniem należności za czynsz w lokalach komunalnych. Jeśli nie mają wystarczającej gotówki, by uregulować należności – mogą je odpracować. Za kilka dniu wejdzie w życie Zarządzanie Burmistrza Miasta, które umożliwi wielu rodzinom pozbycie się długotrwałych, nierzadko kilkutysięcznych zaległości. Wystarczy chęć do pracy.

  – To oferta dla tych, którzy naprawdę są w trudnej sytuacji i chcą sobie pomóc – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Jest wiele rodzin, które nawet mimo tego, iż mają pracę, nie są w stanie uregulować długu, który narósł im przez lata. Właśnie tym rodzinom chcemy pomóc i umożliwić im swoiste bezgotówkowe rozliczenie się z miastem.

  Zarządzenie jest bardzo korzystne dla dłużników. Dług może odpracować nawet kilku członków rodziny, co spowoduje, że należności szybciej znikną. Praca, którą będą wykonywać, będzie wyceniana za godzinę zgodnie z przygotowanym cennikiem. Np. za prace porządkowe na ulicy, sprzątanie, odśnieżanie, itd. pracujący dostaną 12 zł brutto, a w przypadku prac administracyjnych – 8 zł brutto.

  Wnioski będzie można już od poniedziałku, 19 września, składać w Miejskim Zarządzie Nieruchomości.

  – Będą rozpatrywane w oparciu o dane, zebrane m. in. z Ośrodka Pomocy Społecznej i innych instytucji tak, by mieć pewność, że najemca rzeczywiście jest w trudnej sytuacji, a nie świadomie unika płacenia zobowiązań – dodaje Anna Żygadło, sekretarz miasta

  Najemca i jego bliscy mają rok na pozbycie się długu. Jeśli pracują zawodowo, godziny odpracowania będą dostosowane elastycznie – np. popołudniami. To także duża dogodność. Jednak trzeba mieć świadomość, że jeżeli dłużnik podpisze umowę z miastem na odpracowanie swojego długu – musi go odpracować w całości. Jeśli w którymś momencie odstąpi od pracy lub też będzie swoje obowiązki wykonywać niedbale, nieregularnie – należność przepada.

  – Nie ma możliwości, by zaliczyć na poczet długu tylko część należności, ta umowa obowiązuje obie strony: miasto nie żąda gotówki, ale uczciwej pracy i odpowiedzialnego podejścia – podkreśla burmistrz Kożuchowicz.

  W Świebodzicach długotrwałe zaległości czynszowe – powyżej 3 miesięcy ma 600 najemców. Kwota należności z tytułu wszystkich zadłużeń to blisko 1,4 mln zł.

  Próby rozwiązania problemu zaległości czynszowych gmina podejmowała już dwa lata temu. Wtedy najemcy mogli skorzystać z programu, który dawał możliwość umorzenia połowy zaległości – resztę trzeba było zapłacić. Niestety, zainteresowanie taką formą pomocy nie było duże, skorzystało z niej około 50 rodzin. Władze miasta liczą, że tym razem chętnych będzie więcej, bo nowa propozycja nie wymaga wkładu finansowego, a jedynie własnej pracy.

  Agnieszka Bielawska-Pękala

  UM Świebodzice

  Poprzedni artykułWażne dla społeczników
  Następny artykułJak rodzić bez strachu…