Czas na Okiem Młodych

  0

  Trzyosobowe Jury będzie oceniać filmy konkursowe podczas IV Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” w Świdnicy. Do Tomasza Wolskiego dołączą reżyser Jacek Bławut i filmoznawca Mikołaj Jazdon. Znamy też kolejne pozycje filmowe spoza konkursu. Są to dokumentalne hity z festiwalu Planete Doc: „Szalona miłość – Yves Saint Laurent”, „Obóz Jezusa” oraz „Armadillo – wojna jest w nas”.

  Świdnicki festiwal to, przede wszystkim, święto krótkometrażowych filmów dokumentalnych autorstwa młodych twórców. Co roku nadesłane na konkurs dokumenty ocenia fachowe Jury. W ubiegłych latach weszli w jego skład m.in.: Bartosz Konopka, autor nominowanego do Oscara „Królika po berlińsku”, Cezary Ciszewski, dokumentalista, inicjator ruchu kina komórkowego „Miasta w Komie” czy Janusz Mrozowski, twórca dokumentów „Bad Boys. Cela 425” i „Bad Girls. Cela 477”. W IV edycji jurorami będą Tomasz Wolski, reżyser filmów dokumentalnych, którego dorobkowi będą mogli się przyjrzeć widzowie Festiwalu, a także Jacek Bławut i Mikołaj Jazdon.

  Bławut, urodzony niedaleko Świdnicy, bo w Zagórzu Śląskim, to jeden z najbardziej cenionych dokumentalistów w polskim kinie. Spróbował też sił w fabule, czego efektem był film „Jeszcze nie wieczór”, opowiadający o emerytowanych aktorach, z brawurową kreacją Jana Nowickiego. Pierwsza fabuła autorstwa Bławuta dała mu Srebrne Lwy na FPFF w Gdyni, przyznawaną za debiut. Wielu nagród reżyser doczekał się również za swoje dokumenty, z których najlepiej kojarzone są: „Born Dead” , którego bohaterem jest więzień-recydywista, „Wojownik” o kickbokserze Marku Piotrowskim i fabularyzowany dokument „Nienormalni”, nagradzany m.in. na festiwalach w San Sebastian, Mannheim i w Gdyni. Mikołaj Jazdon to teoretyk filmu, specjalizujący się w kinie dokumentalnym. Jest wykładowcą filmoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także autorem książek o polskiej dokumentalistyce: „Dokumenty Kieślowskiego” oraz „Kino dokumentalne Kazimierza Karabasza”.

  Jednak „Okiem Młodych” to nie tylko pokazy konkursowe. Widzów czeka przegląd twórczości Tomasza Wolskiego, a także możliwość obejrzenia głośnych dokumentów, znanych z ekranów kin. Dwa z nich trafiły do szerokiej dystrybucji w tym roku. „Szalona miłość – Yves Saint Laurent” w reżyserii Pierre’a Thorettona to opowieść o życiu słynnego kreatora mody, przedstawiona z perspektywy jego wieloletniego partnera Pierre’a Berge. „Armadillo – wojna jest w nas” Janusa Metza, laureat nagrody publiczności tegorocznego Planete Doc, wcześniej doceniony przez krytykę MFF Cannes 2010 i jurorów festiwalu w Amsterdamie. Duński dokument rozgrywa się w bazie wojskowej w Afganistanie, prezentując dalekie od cukierkowego oblicze współczesnych zmagań wojennych. Trzeci film w tym bloku to „Obóz Jezusa”, autorstwa Heidi Ewing i Rachel Grady, nominowany w 2007 r. do Oscara. Amerykański dokument pokazuje nietypowy obóz letni dla dzieci, podczas którego uczestnicy uczą się działać na rzecz religii chrześcijańskiej.

  IV Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” odbędzie się 14-16 października w Świdnicy. Impreza ma za zadanie prezentację krótkometrażowych dokumentów, zrealizowanych przez twórców do 30. roku życia, zarówno profesjonalistów, studentów szkół filmowych, jak i amatorów.

  Poprzedni artykułPlac do koszykówki
  Następny artykułCzesi na święcie fotografii [PROGRAM]