Żłobek płatny od godziny?

  1

  W czerwcu wojewoda dolnośląski uchylił przyjętą zaledwie miesiąc wcześniej uchwałę świdnickiej Rady Miejskiej w sprawie nowej opłaty za żłobek. Dla rodziców oznaczała podwyżkę ze 115 do 140 złotych. Wojewoda nie zakwestionował wysokości, ale zasady naliczania. Na najbliższej sesji 2 września głosowany będzie nowy projekt.

  Zdaniem służb prawnych wojewody naliczanie stałej opłaty w formie ryczałtu było niezgodne z nowymi przepisami. Rodzice mają płacić za czas faktycznie spędzony przez dziecko w żłobku. Nowy projekt zakłada, że godzina będzie kosztowała 0,05% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli 69 groszy. – Większość rodziców decyduje się na pozostawienie dziecka w żłobku przez 9 godzin dziennie, czyli zapłacą 137 złotych – wylicza Tadeusz Niedzielski, dyrektor departamentu oświaty w Urzędzie Miejskim. Zdecydowanie zaoszczędzą jednak ci, którzy swoją pociechę powierzą placówce na 5-6 godzin. Rada Miejska będzie głosowała także nad nowym statutem żłobka, który reguluje m.in. nieobecność dziecka z powodu choroby.  Opłata będzie pomniejszana o ten czas. Warunek – nieobecność musi trwać minimum tydzień i konieczne jest  zaświadczenie od lekarza. Stawkę za dzienne wyżywienie nowy projekt uchwały „żłobkowej” ustala na 5,50 zł.

  Jeżeli radni zagłosują na tak, nowe zasady zaczną obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego. Do tego czasu będzie obowiązywała dotychczasowa opłata, czyli 115 złotych za miesiąc.

  asz

  Poprzedni artykułLewandowskiego i Gondka nie ma w wyborach
  Następny artykułDiora opuszcza starą siedzibę