Wspólne projekty z węgierskimi partnerami

  0

  Kilkudniowa wizyta (18-21 sierpnia) świdnickiej delegacji w partnerskim Kazincbarcika na Węgrzech była okazją do prac nad dwoma projektami – kulturalnym i społecznym.

  Przedstawiciele Świdnicy: Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta, Mariusz Barcicki, radny Rady Miejskiej oraz Tomasz Kościów, odpowiedzialny w Urzędzie Miejskim za partnerstwo miast rozmawiali z węgierskimi partnerami m. in. o tym, jak skutecznie wspólnie starać się o środki i realizować inicjatywy dla mieszkańców. Gospodarze zaprezentowali koncepcję wieloletniego projektu kulturalnego, którego celem jest promowanie sztuki w przestrzeni publicznej m. in. poprzez pokaz sztuki monumentalnej oraz wystawę prac młodych rzeźbiarzy. Projekt pt. „Międzynarodowe Sympozjum Sztuki” zgodnie z zamierzeniem będzie realizowany przez partnera z Węgier wraz z zaprzyjaźnionymi miastami, w pierwszej kolejności z Francji i Rumunii. Przedstawiciele Świdnicy zadeklarowali gotowość współpracy, w ciągu najbliższych tygodni znany będzie szczegółowy harmonogram działań. – Projekt jest bardzo interesujący, a nasi partnerzy z Kazincbarcika zaskakują wielką dbałością o obecność sztuki w przestrzeni miejskiej. Byłam zaskoczona, że w tym niewielkim mieście znajdują się aż 64 rzeźby. Wydaje się, że jest to odpowiedź władz miasta na brak zabytkowej architektury. Kazincbarcika w przeciwieństwie do Świdnicy, jest młodym miastem, dlatego rzeźby mają za zadanie wypełnić lukę w braku historycznej zabudowy – mówi Maria Kasprowicz-Gładysz, dyrektor Departamentu Infrastruktury Miasta.

  Świdnica natomiast przedstawiła projekt pt. „Partnerstwo  miast – w poszukiwaniu dialogu społecznego”.  Planowane rozpoczęcie realizacji to 2012 rok, a założeniem jego jest wymiana doświadczeń i informacji pomiędzy organizacjami pozarządowymi i samorządami z miast partnerskich Świdnicy. Podpisane zostały już listy intencyjne z partnerami z Czech, Niemiec i Litwy. Obecnie projekt czeka na złożenie podpisów przez partnerów z Węgier i Anglii.

  Wspólne działania Świdnicy i Kazincbarcika dają spore możliwości pozyskiwania funduszy, gdyż Unia Europejska po 2013 roku będzie dofinansowywać głównie tzw. miękkie projekty międzynarodowe, czyli z dziedzin: kultury, edukacji, spraw społecznych czy sportu.

  Agnieszka Dochniak

  Biuro Prezydenta

  Poprzedni artykułŚwidniccy podróżnicy walczą z przeciwnościami
  Następny artykułLepiej na rynku pracy?