Walczą o tytuł najpiękniejszej

  1

  Grodziszcze i Bystrzyca Górna to dwa sołectwa, które w trzeciej już edycji Konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2011” walczą o tytuły najpiękniejszej wsi i najlepszego przedsięwzięcia dotyczącego odnowy wsi.

  Konkurs ma na celu wyłonienie i wypromowanie najlepszych, najbardziej innowacyjnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. Ma także inspirować i stworzyć płaszczyznę wymiany doświadczeń. Współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Schematu III Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu państwa i samorządu województwa.

  Konkurs obejmuje IV kategorie:

  1. Najpiękniejsza wieś – udział może wziąć każda miejscowość wiejska o statusie sołectwa z terenu województwa dolnośląskiego;
  2. Najpiękniejsza zagroda wiejska – udział może wziąć zagroda na terenie wsi, o obecnych bądź dawnych funkcjach gospodarstwa rolnego (prowadzącego uprawę lub hodowlę), która jest miejscem zamieszkania rodziny oraz pracy przynajmniej jednego z jej członków. Dopuszcza się udział zagród położonych w miejscowości o statusie sołectwa z terenu województwa dolnośląskiego;
  3. Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi – udział mogą wziąć przedsięwzięcia zakończone, wykonane w ramach realizacji Odnowy Dolnośląskiej Wsi lub w ramach wcześniej zaplanowanych, przez mieszkańców działań.
  4. Najlepszy start w odnowie wsi – udział mogą wziąć przedsięwzięcia zakończone, wykonane w ramach realizacji zadań zaplanowanych w programie krótkoterminowym – w sołeckiej strategii rozwoju. Zgłaszane mogą być pojedyncze zrealizowane projekty lub wszystkie projekty w ramach programu krótkoterminowego.

  Do kategorii „Najpiękniejsza Wieś” mogą zostać zgłoszone wyłącznie sołectwa formalnie uczestniczące w Odnowie Dolnośląskiej Wsi.

  Sołectwa: Grodziszcze i Bystrzyca Górna są już po ocenie komisji konkursowej. Jednak ostateczne wyniki znane będą w pierwszej połowie września, gdyż na koniec sierpnia zaplanowano ostatnie wizje lokalne. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 8 października . A jest o co walczyć. Zwycięzca I miejsca w kat. „Najpiękniejsza wieś” otrzymuje nie tylko nagrodę rzeczową w wysokości 6 tys. zł. ale przede wszystkim bezpłatną promocję nie tylko na terenie Dolnego Śląska. I miejsce w kat. „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” to nagroda rzeczowa w wysokości 3 tys. zł.

  W roku 2010 tytuł najpiękniejsza wieś dolnośląska powędrował do Jaszkowej Górnej. Jury ubiegłorocznej edycji konkursu przyznało miejscowości Bystrzyca Górna III miejsce. Wśród wyróżnionych w kategorii „„Najpiękniejsza Zagroda” znalazło się gospodarstwo Piotra Gancarczyka z Witoszowa Dolnego.

  Janusz Waligóra

  UG Świdnica

  Poprzedni artykułMistrzostwa Europy w Morawie
  Następny artykułZ mamą i tatą odkryj Świdnicę