PKP oddaje dworzec Świdnica Przedmieście

  6

  Do niedawna samorządy musiały z polskimi kolejami latami toczyć boje o przejęcie niszczejących dworców. Tym razem to PKP prosi. Do starostwa wpłynęła propozycja nieodpłatnego przejęcia zabudowań stacji Świdnica Przedmieście.

  – To dla nas spore zaskoczenie – przyznaje starosta Zygmunt Worsa. – Sprawa jest świeża, zaledwie sprzed kilku dni, więc o żadnych decyzjach czy przymiarkach nie ma mowy. Musimy obejrzeć budynek i zastanowić się, co powiat mógłby z nim zrobić.

  Budynek stacji Świdnica Przedmieście został wybudowany w 1898 roku. Od roku 2000 nie odjeżdżają stąd pociągi pasażerskie. Dworzec ma nowy dach, jednak reszta wymaga remontu. Przedstawiciele powiatu obejrzą budynek i zastanowią się, czy skorzystać z oferty PKP.

  Stacja Świdnica Miasto, przejęta przez miejski samorząd, odzyskuje powoli blask. Finansowany z budżetu remont ma się zakończyć w maju 2012 roku. Trwają wciąż starania o pozyskanie unijnej dotacji na budowę Centrum Przesiadkowego.

  Dworzec Kraszowice po wielu próbach będzie sprzedany prywatnemu inwestorowi. We wrześniu transakcja ma być sfinalizowana. W stacji powstanie hotel i centrum wypoczynkowe. Zgodnie z umową z PKP musi być zachowana część do ewentualnej obsługi pasażerskiej.

  asz

  [photospace]

  Poprzedni artykuł9,5 miliona złotych dla firm
  Następny artykułŚKPR najlepszy w Poznaniu