Niespodzianki na nowy rok szkolny

  0

  Nowy rok szkolny 2011/2012 uczniowie w gminie Świdnica powitają z Programem „Myślaczki” oraz nowoczesną salą przyrody, która czeka na nich w Szkole Podstawowej w Witoszowie Dolnym.

  Projekt „Myślaczki” to indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w Gminie Świdnica, w całości finansowany ze środków unijnych. Swoim zasięgiem obejmie 6 szkół podstawowych, w których obecnie kształci się łącznie w klasach I-III 420 dzieci (197 dziewcząt i 223 chłopców). Udział w projekcie umożliwi każdemu uczniowi skorzystanie z oferty edukacyjno-wychowawczo-profilaktycznej, zgodnej z jego indywidualnymi potrzebami, zwiększy stopień i zakres wykorzystania w szkołach aktywizujących metod nauczania oraz zwiększy dostępność i podniesie jakość wsparcia i pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej dzieciom.

  W ramach pomocy skierowanej do wszystkich dzieci zostaną zorganizowane warsztaty uczące postaw wzajemnego szacunku wobec siebie, a także unikanie przemocy. Projekt obejmuje także doposażenie bazy dydaktycznej w pomoce niezbędne do realizacji zaplanowanych zajęć. Łącznie na ten cel władze gminy pozyskały ponad 218 tys. zł. w ramach POKL. A zajęcia trwać będą do stycznia 2013 r.

  Nowoczesna sala przyrody to główna nagroda w konkursie TAURON EKOENERGIA o wartości 40.000 zł , jaką wygrali uczniowie szkoły podstawowej w Witoszowie Dolnym. Jego głównym celem było propagowanie ekologicznych przedsięwzięć wykorzystując różnorodne techniki prezentacji.

  Uczniowie opracowali EkoDekalog w formie ulotki, zwierający 10 podstawowych zasad oszczędzania energii, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze i ograniczyć emisję CO2. Zorganizowali zbiórkę zużytego sprzętu RTV-AGD, baterii, płyt CD, a także opakowań typu PET. Oprócz nowoczesnej sali przyrody placówka otrzymała honorowy tytuł:” SZKOŁA NATURALNIE NAJLEPSZA”.

  Z pewnością pierwsze lekcje przyrody będą dużym zaskoczeniem dla uczniów i miłą niespodzianką. Placówka wzbogaciła się o tablicę interaktywną, sprzęt komputerowy, elektroniczny mikroskop, pomoce do nauczania przyrody. Dużą atrakcją będzie wizualizer – miniaturowa kamera na wysięgniku, która po podłączeniu do projektora lub monitora umożliwia pokaz druków i małych form przestrzennych, zastępując w ten sposób tradycyjne rzutniki. Ze względu na swoje większe możliwości mogą zczytywać obraz nie tylko z folii, ale też ze zwykłej kartki papieru i przedmiotów trójwymiarowych. Nowością jest także zestaw do testowania – wyposażony w specjalne piloty, za pośrednictwem których uczniowie będą indywidualnie udzielać odpowiedzi na pytania wyświetlane na tablicy interaktywnej. Pozwoli do nauczycielom bardzo szybko uzyskać odpowiedź od wszystkich uczniów niemal w tym samym czasie.

  Janusz Waligóra

  UG Świdnica

  Poprzedni artykułŚKPR najlepszy w Poznaniu
  Następny artykułŚwidniccy podróżnicy walczą z przeciwnościami