MPK inwestuje

  3

  Zdecydowanie poprawiły się warunki pracy kierowców i pracowników MPK, wkrótce zmiany odczują także pasażerowie. Świdnickie MPK wyremontowało straszący od lat budynek administracyjny, a 4 sierpnia został rozstrzygnięty przetarg na 2 nowe autobusy. W sumie na inwestycje przeznaczono już ponad 1,5 miliona złotych.

  – Estetyka to jedno, ale najważniejsze było dostosowanie naszej siedziby do wprowadzanych od lat zmian w zarządzaniu kursami i całą firmą – tłumaczy zmianę wizerunku biurowca Wiktor Karol, prezes MPK. Głównym powodem modernizacji, która kosztowała 560 tysięcy złotych, była konieczność wybudowania nowoczesnej dyspozytorni. Poprzednia mieściła się w dawnej portierni. – Była zwyczajnie za mała dla naszych potrzeb – mówi prezes. – Od kilku lat systematycznie wdrażamy elektroniczną obsługę całej firmy. Skomputeryzowane są już wszystkie autobusy, które po zakończeniu pracy drogą radiową „zrzucają” przed dyspozytornią wszystkie dane.  Na razie wszystko, co jest związane z kursem, można sprawdzić po fakcie, ale przygotowujemy się do nowej inwestycji, czyli zakupienia systemu, który będzie pokazywał pracę autobusów w czasie rzeczywistym. Dyspozytor będzie mógł na monitorze śledzić wszystkie kursy jednocześnie. Ten system będzie można powiązać z elektronicznymi wyświetlaczami na przystankach, informującymi o dokładnej godzinie przyjazdu i ewentualnych opóźnieniach. Zakup tablic leży jednak w gestii miasta. Dla wygody pasażerów dobrze byłoby w taką informację wyposażyć przynajmniej 4 największe przystanki w mieście.

  W samej bazie remontów wymaga jeszcze stacja obsługi i myjnia. – Mamy konkretny plan stałego unowocześniania firmy, ale po kolei – mówi prezes. Wszystkie inwestycje prowadzone są z wypracowanych przez firmę środków. Tak było również z modernizacją biurowca. Oprócz nowoczesnej dyspozytorni powstało także wygodne pomieszczenie dla kierowców, jest nowy, obszerny sekretariat i sanitariaty. Przed bazą powstał nowy przystanek, a  budynek zyskał  estetyczną elewację, oczywiście w czerwono-żółtych barwach MPK.

  Takie kolory będą miały również nowe autobusy, które 6 grudnia Autosan dostarczy do Świdnicy. Tabor uzupełnią dwa Sancity 09, każdy na 60 miejsc. – Są wygodne, ekonomiczne, dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych i naszpikowane elektroniką – opisuje nowy nabytek Wiktor Karol. Autobusy zastąpią wysłużone Kapeny i będą obsługiwały głównie linie 7, 50 i 52. Pojawią się także na innych kursach np. w weekendy. Kosztowały nieco ponad milion złotych.

  [photospace]

  Poprzedni artykułSukces Ratajczyka i Fiołka [FOTO]
  Następny artykułNagroda za złodzieja