Modelowe centrum na ukończeniu

  14

  2 200 m2 ogółem, 1600 m2 powierzchni użytkowej, kilkadziesiąt pomieszczeń, sale konferencyjne i wystawiennicze, a nawet gabinet lekarski już od października będą mieli do dyspozycji świdniccy społecznicy. Adaptacja kamienic przy ulicy Długiej 33 i przylegającej do niej kamienicy przy ulicy Dalekiej na Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych jest na finiszu.

  – To rozwiązanie modelowe na tle całego kraju – podkreślają zgodnie prezydent Wojciech Murdzek i Sławomir Mazurek z Unii Przedsiębiorców Dolnego Śląska. Unia wygrała konkurs na zarządzanie centrum. W połączonych IV-piętrowych kamienicach powstaje miejsce, gdzie organizacje pozarządowe znajdą nie tylko siedziby, ale i pomoc prawną oraz księgową. Obok siebie funkcjonować będą stowarzyszenia artystyczne, kombatanckie, sportowe, myśliwskie. – Z naszego zaproszenia skorzystała połowa z działających na terenie miasta organizacji – wyjaśnia wiceprezydent Waldemar Skórski. – Już na etapie projektowania i samej adaptacji szczegóły z każdą z nich były omawiane, tak, by każdy otrzymał to, co będzie dla niego najwygodniejsze – dodaje. Część stowarzyszeń będzie miało oddzielne pokoje, niektóre będą wspólnie dzielić obszerne pomieszczenia. – Na parterze przygotowywany jest także openspace, miejsce z biurkami, szafkami, dostępem do telefonu i Internetu dla tych, którzy spotykają się na przykład raz w tygodniu albo rzadziej – dodaje Sławomir Mazurek. – W podobnym centrum w znacznie przecież większym od Świdnicy Wrocławiu takie miejsce może jest dwa razy większe, więc naprawdę mamy się czym pochwalić.

  Specjalne pomieszczenia otrzyma Stowarzyszenie Opieki nad Chorymi ze Stomią, które ze względu na specyfikę będzie miało do dyspozycji gabinet lekarski. Pracownie dla stowarzyszeń artystycznych wyposażone są w dodatkowe umywalki, a na poddaszu urządzono galerię. Część pomieszczeń zostanie wolnych. – Chcemy, by centrum stale się rozwijało, by było inkubatorem dla nowych stowarzyszeń – wyjaśnia prezydent Wojciech Murdzek.

  Cały obiekt dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie kondygnacje w obu kamienicach łączy winda. – Od 1995 roku zajmujemy się adaptacjami obiektów zabytkowych i dołożyliśmy starań, by i ten  wyremontować bardzo starannie – zapewnia Leszek Link, szef firmy Architekton z Głogowa, która wykonuje adaptację. – Oczywiście były niespodzianki, na przykład musieliśmy wzmocnić fundamenty.

  Największym jednak zaskoczeniem dla wszystkich okazały się piętrowe piwnice. – Miały być tylko uprzątnięte, ale po zbiciu tynków i odsłonięciu detali architektonicznych pokazały się niezwykłe pomieszczenia z cegły i kamienia – dodaje wiceprezydent Skórski. – Wszystko wskazuje na to, że pierwotnie służyły do przechowywania beczek z piwem albo winem.

  Mimo że piwnice nie były objęte planem zagospodarowania, nie będą stały puste. – To znakomite miejsce dla młodzieży, na koncerty, spotkania, taki Hyde Park – tłumaczy Sławomir Mazurek. – Ale też i takie, które będzie dostępne bez żadnych specjalnych formalności. Szukamy rozwiązań, jak je dostosować do użytku – dodaje prezydent Murdzek.

  Centrum będzie czynne codziennie od 8.00 do 19.00, we wtorki i czwartki do 21.00, a weekendy w zależności od potrzeb stowarzyszeń. – Centrum tak naprawdę działa już od 1 sierpnia w zastępczym budynku przy ulicy Franciszkańskiej – mówi Sławomir Mazurek. – Na Długą 33 przeniesiemy się w październiku. Nad centrum czuwać będzie dwóch koordynatorów, na miejscu dostępni będą doradcy prawni i księgowi. Całe centrum jest także wyposażone w telefony i Internet.

  Koszty utrzymania podzielą miedzy siebie miasto i UPDŚ. Miasto rocznie wyłoży 230 tysięcy złotych na eksploatację i 1 etat, UPDŚ za 300 tysięcy wyposaży wszystkie pomieszczenia w meble i urządzenia. Przez 3 lata na działalność merytoryczną przeznaczy 400 tysięcy złotych. Organizacje nie będą płaciły nic, poza rachunkami telefonicznymi. Być może dzięki środkom zewnętrznym uda się także pozyskać środki na abonamenty telefoniczne.

  Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych jest jednym z elementów programu rewitalizacji, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. W ramach tego programu m.in. odbudowywana jest wieża ratuszowa. Remont i adaptacja centrum kosztowało 3,2 miliona złotych. 2,2 miliona złotych pochodzi z unijnej dotacji.

  asz

  [photospace]

  Poprzedni artykułStraciła prawie 5 tysięcy
  Następny artykułCo z OC po kradzieży samochodu?