Finał Festiwalu Folkloru

  0

  Kto jeszcze nie wybrał się na żaden z licznych koncertów w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Strzegomiu, dzisiaj ma ostatnią szanse. Na finałowy dzień przygotowano moc atrakcji z wieczornymi koncertami gwiazd – Golec uOrkiestra i Otawa Yo. Gospodarzem festiwalu jest zespół „Kostrzanie”.

  Dotychczasowe pokazy reprezentantów dosłownie całego świata były niezwykle barwne.   Wśród nich pojawił się francuski zespół LOUS TOUSTEM – AMICS. Ogromne wrażenie na publiczności wywarł ich taniec na szczudłach (wysokość 1,1 m), które były używane przez francuskich pasterzy do końca XIX w. Po Francuzach na scenie zaprezentowali się przedstawiciele Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Koderki” z Łowicza, którzy przedstawili swoje zwyczaje ludowe, a wszystko w pięknej i kolorowej oprawie oryginalnych strojów łowickich. TASKOPRU HALK EGITIMI MERKEZI – z Turcji to kolejny zespół tańczący w Strzegomiu. Szczególnie interesująco wyglądał ich ekspresyjny taniec z drewnianymi łyżkami.

  „Kostrzanie”, jak zwykle, pokazali swój kunszt i udowodnili, że są doskonałą wizytówką i promocją gminy Strzegom. Barwna, roztańczona, rozśpiewana i uśmiechnięta grupa dziewcząt i chłopców wzbudziła powszechne uznanie. Publiczność równie dobrze bawiła się na występie Zespołu Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz.

  Zespół „Zaite” z Kolumbii zachwycił wszystkich bardzo żywiołowym i kolorowym tańcem z kwiatami, a nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy – VOLINIANOCZKA z Ukrainy – wzbudzili podziw pokazem wyjątkowej sprawności fizycznej mężczyzn i nieprzeciętną urodą dziewcząt.

  Zespół ORIZABA z Meksyku w swoim występie ukazał piękno kultury i folkloru swojego kraju. Pokaz stepowania oraz piękne i eleganckie stroje na długo zostaną jeszcze w pamięci strzegomskiej publiczności.

  Wszystkie zespoły będzie można w niedzielę, 14 sierpnia,  obejrzeć kilka razy. O 10.00 tancerze w strojach wezmą udział w mszy św. w bazylice strzegomskiej. O 11.30 rozpocznie się „Rynek Świata”, czyli wspólne spotkanie wszystkich zespołów z mieszkańcami na Rynku, połączone z degustacja potraw i wspólnym odtańczeniem poloneza. Wielki finał na strzegomskim stadionie o godzinie 17.30.

  Poprzedni artykułKto wybuduje świdnicki aquapark?
  Następny artykułWędrówka od drzwi do drzwi rozpoczęta