Biskupi poparli Kaczyńskiego? Kuria zaprzecza

  25

  – Biskup świdnicki Ignacy Dec nie udzielił poparcia ani Jarosławowi Kaczyńskiemu, ani żadnemu innemu politykowi – zapewnia ks. Łukasz Ziemski, rzecznik kurii. O tym, że PiS ma mieć poparcie dwóch biskupów, Kaczyński powiedział w sobotę na konwencji we Wrocławiu, pisze Gazeta Wyborcza. Prezes wymienił nazwiska. – Niedawno zawarliśmy szeroką koalicję, bo popierają nas odważni ludzie z różnych środowisk: środowisk naukowych, środowisk pracowniczych, z polskiego Kościoła. Nie mogę tutaj, na ziemi śląskiej, nie wspomnieć o kardynale Gulbinowiczu, o biskupie Decu – mówił.

  Te informacje zdementował także rzecznik kardynała Gulbinowicza. Oświadczenie wydał rzecznik kurii świdnickiej:

  Biskup Świdnicki Ignacy Dec, zgodnie z zasadami obowiązującymi w Kościele, przypomnianymi w komunikacie z ubiegłotygodniowej sesji biskupów diecezjalnych, nie identyfikuje się z żadną konkretną partią polityczną, gdyż przesłanie Kościoła jest skierowane do wszystkich, niezależnie od przekonań politycznych. Biskup świdnicki spotyka się z politykami różnych formacji, gdyż oni o takie spotkania proszą. Nieprawdziwym wnioskiem jest twierdzenie, że takie spotkanie stanowi jakąkolwiek formę poparcia politycznego.

  Kościół wskazuje jednak, że należy popierać takich ludzi i środowiska, które gwarantują obronę godności człowieka, troszczą się o życie od poczęcia do naturalnej śmierci, troszczą się o rodzinę, są ludźmi sumienia.

  Biskup świdnicki nie bierze odpowiedzialności za to, co mówią i myślą politycy. Nigdy nie wskazywał konkretnych ludzi i partii politycznych, na które należy głosować.

  Poprzedni artykułWesoły i kolorowy
  Następny artykułSolidarność. Hucznych obchodów nie będzie