100 lat pani Marianny Kowalskiej

  6

  Od poniedziałku, 8 sierpnia  Świdnica ma kolejną 100-letnią mieszkankę. Mowa o pani Mariannie Kowalskiej, która wczoraj świętowała swoje urodziny. Pani Marianna urodziła się 8 sierpnia 1911 r. w Detroit, hrabstwo Wayne w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie jej rodzice wyjechali za pracą. Mary była ich trzecim dzieckiem. W 1914 r., po powrocie rodziny zza oceanu wspólnie z rodzicami osiedliła się w okolicach Mławy (woj. mazowieckie). Tam wyszła za mąż oraz urodziła troje dzieci (córkę i dwóch synów). Do Świdnicy szacowna jubilatka przyjechała wraz z rodziną w 1947 r. Do 1963 r. pracowała w Dolnośląskich Zakładach Magnezytowych. Dziś  mieszka na Osiedlu Młodych i jest pod opieką córki. W Świdnicy mieszka również młodszy syn pani Marianny. Natomiast rodzina najstarszego syna osiedliła się w Słupsku i w Koszalinie.

  Spośród dziesięciorga rodzeństwa jubilatki w Świdnicy mieszka siostra Helena (95 lat) oraz w Mławie brat Władysław (82 lata). Szacowna jubilatka jest babcią 6 wnuków, prababcią 11 prawnuków, a w niedługim czasie urodzi się dwoje praprawnucząt.

  Pani Marianna to bardzo skromna osoba. Ważne, że może liczyć na pomoc i wsparcie najbliższych. Pozytywny duch rodziny i dobrą atmosferę można poczuć już od pierwszego spotkania – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy, który wspólnie z wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej w Świdnicy, Lesławem Podgórskim złożył świdniczance życzenia urodzinowe .

  Prezydent Świdnicy przyznał jubilatce specjalną nagrodę okolicznościową. Pani Marianna Kowalska otrzymała również listy gratulacyjne Premiera RP, wojewody dolnośląskiego oraz prezydenta Świdnicy. Gratulacje przekazała także członek zarządu ZUS, Elżbieta Łopacińska.

  W Świdnicy mieszka pięciu 100-latków. Najstarsza osoba ukończyła 102 lata.

  Stefan Augustyn

  UM Świdnica

  Poprzedni artykułZagraj w dorosłe piłkarzyki!
  Następny artykułCyklistom będzie lepiej?