Ślęża nadaje cyfrowo

  6

  Od dwóch dni działa na Ślęży nadajnik cyfrowej telewizji naziemnej. W tej chwili jest on testowany i zapewne mogą się zdarzać w tym czasie, jakieś usterki w prawidłowym odbierze programów radiowych i telewizyjnych. Ale już teraz można dzięki niemu oglądać w znacznie lepszej wersji program Polsat News (najnowsze wiadomości z kraju i ze świata), TVN 7 (programy rozrywkowe oraz filmy), TV6 (programy skierowane głównie do młodzieży), a do tego znane już TVN, Polsat, TV 4 i TV Puls. Wszystko za darmo i w jakości cyfrowej.  Już wkrótce telewizja cyfrowa zastąpi analogową, którą odbieramy dzisiaj w większości domów.

  Aby móc odbierać cyfrową telewizję, nie potrzeba specjalnych anten. Wystarczą te, które używamy do odbioru naziemnej telewizji, w niektórych przypadkach wystarczy nawet zwykła antena pokojowa. Natomiast potrzebny jest dekoder w telewizorze. Odbiorniki nie starsze niż dwuletnie mają je zamontowane. Jeśli mamy starszy telewizor, to trzeba dokupić tzw. przystawkę, której koszt nie powinien przekroczyć 150 zł.

  Przypomnijmy, za „Historią radiofonii i telewizji w Polsce”, autorstwa profesora Stanisława Miszczak, że budowa ośrodka nadawczego na Ślęży rozpoczęła się 24 lipca 1957 roku. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych już w grudniu, tegoż roku, gotowy był budynek stacyjny. Złożony z dwóch części maszt – dolnej z nieczynnej wieży z okolic Trzebnicy i górnej wykonanej przez Poznańskie Stocznie Rzeczne – ustawiony został na przełomie roku 1957 i 1958. Oficjalne otwarcie miało miejsce 1 lutego 1958 roku. Emisję radiową z ośrodka uruchomiono 15 czerwca 1963 roku. W zasięgu nowego obiektu znalazło się około 2, 5 miliona ludzi. Łączny koszt budowy ośrodka to 12 milionów złotych. Został on pokryty z funduszów społecznych, dochodów z gry liczbowej „Liczyrzepka” oraz dotacji Ministerstwa Łączności. Sprzęt nadawczy niemieckiej firmy Siemens zapewniły kopalnie wałbrzysko-rudzkie, Pafawag-Wrocław i Świdnicka Fabryka Urządzeń Przemysłowych.

  wp

  Poprzedni artykułPlace zabaw z Nivea
  Następny artykułChcesz zagrać w filmie? Przyjdź na casting!