Po wsparcie warto sięgać. Wywiad

  6

  Adrian Pietraszek ze Strzegomia jako niezależny przedsiębiorca zadebiutował 11 miesięcy temu. Jest właścicielem firmy Info Expert 24. Tomasz Jamróg (na zdjęciu) ze Świdnicy prowadzi doradztwo w szerokim zakresie. Obaj przy uruchamianiu działalności gospodarczej sięgnęli po dotacje z Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy. I obaj przeczą powszechnym stereotypom, że z takiego wsparcia korzystają wyłącznie firmy handlowe czy budowlane. Czy start na trudnym rynku biznesowym może być łatwiejszy?

  Swidnica24.pl – Powszechnie uważa się, że 15-tysięczna dotacja z Urzędu Pracy może pomóc tylko tym, którzy otwierają działalność w najprostszych dziedzinach. Na co postawili panowie?

  Adrian PietraszekFirma Info Expert 24 składa się tak naprawdę z 4 filarów. Pierwszym z nich jest fotografia, kolejnymi: grafika reklamowa, webdesign – budowa stron internetowych oraz druk. Chciałbym podkreślić, że działalność funkcjonuje dopiero od 11 miesięcy i cały czas ewaluuje, starając się zapewnić kompleksową usługę w zakresie promocji i reklamy. Z perspektywy czasu ciągłe poszukiwanie insight`u działalności opłaca się, ponieważ moi Klienci dzisiaj mogą liczyć np. nie tylko na budowę strony www, ale także na profesjonalne fotografie reklamowe czy produktowe, przygotowanie systemu identyfikacji wizualnej firmy, a także druk wizytówek, ulotek, papieru firmowego. Obniża to koszty wykonywanych usług, daje komfort i pozwala zaoszczędzić bardzo cenny czas Klientom.

  Tomasz JamrógProwadzę działalność w zakresie doradztwa gospodarczego dla firm i osób fizycznych planujących założenie działalności. Pomagam w zdobyciu środków m.in.: na założenie i rozwój firmy. Świadczę usługi obsługi firm w zakresie marketingu, reklamy i pr. Uczestniczę również w przygotowaniu i rozliczaniu projektów dotacyjnych.

  Swidnica24.pl – Obaj panowie skorzystali z dotacji Powiatowego Urzędu Pracy w Świdnicy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Czy to podstawowy warunek uruchomienia firmy?

  A.P.Muszę przyznać, że wsparcie Urzędu Pracy pozwoliło na zrealizowanie wszystkich potrzeb związanych z zakupami jednorazowo i bez żadnych kompromisów. Zakupiłem to, co potrzebowałem i planowałem zakupić. Pewnie gdybym nie otrzymał środków z Urzędu Pracy, i tak otworzyłbym swoją działalność, rezygnując jednak z wielu potrzeb lub musiałbym rozważyć kredyt i sukcesywne doposażanie firmy w sprzęt oraz oprogramowanie. Warto na tym etapie wyeksponować wartość dotacji z Urzędu Pracy i to, że jest bezzwrotna. Ktoś przecież nam ufa, wierzy w nasze plany, założenia i finansuje je, a później nie chce nic w zamian – przecież to brzmi jak idylla i tak jest w rzeczywistości.

  T.J.Planowałem otwarcie działalności niezależnie od decyzji PUP o przyznaniu dotacji. Otrzymane wsparcie pozwoliło jednak w początkowym, najtrudniejszym okresie prowadzenia firmy na pewną swobodę w gospodarowaniu własnymi środkami, które można było przeznaczyć na inne cele. Dotacja z PUP pozwoliła wyposażyć w biuro w najnowszy na dany moment sprzęt oraz oprogramowanie. Dała dobru początek i komfort działania.

  Swidnica24.pl – By otrzymać dotację trzeba spełnić szereg warunków. Mieli panowie problemy z napisaniem biznes planu, znalezieniem poręczycieli, wreszcie klientów?

  A.P. Jeżeli miałbym problem z którymś z wyżej wymienionych tematów to podejrzewam, że bardzo zastanowiłbym się nad otwarciem działalności gospodarczej. Największą trudnością nie jest napisanie biznes planu, pozyskanie lokalu, znalezienie poręczycieli, ale funkcjonowanie w dzisiejszym świecie biznesu i utrzymanie się na rynku realizując przy tym założony przez nas target. Myślę, że dotacja z Urzędu Pracy jest jedną z najłatwiej osiągalnych dotacji w kraju i nie należy się jej „bać”. Jeśli znamy silne i słabe strony swojej przyszłej działalności, a także jej szanse i zagrożenia rynkowe, to bez problemu poradzimy sobie z biznes planem i późniejszym istnieniem na rynku.

  T.J – Z napisaniem biznes planu nie miałem trudności, ponieważ przygotowywałem podobne załączniki pracując wcześniej zawodowo w poprzedniej firmie. Sądzę jednak, że biznes plan wymagany w PUP w Świdnicy jest na tyle prosty, że osoba wiedząca, jaką firmę chce prowadzić, nie będzie miała problemów z jego sporządzeniem. Założyłem, że usługi będę świadczył u klienta, więc lokal również nie był problemem. Znalezienie poręczycieli jest niejednokrotnie najtrudniejszą operacją w przygotowaniu wniosku do PUP. Ja użyłem innego zabezpieczenia otrzymanej dotacji, ale przygotowując wnioski dla innych osób spotkałem się z problemami w znalezieniu osób poręczających. Zakładając firmę miałem już pierwszych klientów chcących ze mną współpracować, na początek jest to bardzo ważne ponieważ daje możliwość pokazania się na rynku. Pierwszy zadowolony klient, to potencjalni następni i najlepsza reklama.

  Swidnica24.pl – Jak z perspektywy kilkunastu miesięcy od założenia firmy oceniają panowie pomoc Urzędu Pracy?

  A.P.Świdnicki Urząd Pracy należy ocenić bardzo wysoko pod względem użyteczności – pracuje tam zespół młodych i kompetentnych ludzi, którzy świadczą nieocenioną pomoc merytoryczną i nie tylko, dla osób ubiegających się o dofinansowanie. Śmiało mogę powiedzieć, że załatwiając sprawy formalne mogłem liczyć na pełne doradztwo, szkolenia i pomoc ze strony Urzędników, a tym samym czułem się jak klient, a nie petent. Jeżeli chodzi o wsparcie finansowe w postaci dotacji, to muszę przyznać, że dzięki niemu spełniłem wszystkie założenia zakupowe, poszerzyłem profil oferowanych usług w ramach swojej działalności i uniknąłem zobowiązań kredytowych.

  T.J.Wsparcie PUP w Świdnicy to niewątpliwie bardzo duża pomoc dla osób bezrobotnych mających dobry pomysł i chęć działania a nie do końca środki na

  realizację planu. Wsparcie świdnickiego urzędu, to wielka pomoc ma początek. W obecnych realiach rynkowych, bezzwrotna dotacja rzędu kilkunastu tysięcy złotych, która jest w miarę łatwo osiągalna, stanowi najbardziej atrakcyjną formę wsparcia dla osoby chcącej założyć własną działalność. Z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że pomoc PUP to solidny fundament mojej obecnej firmy. Pomoc dająca komfort w pierwszych miesiącach działalności.

  Swidnica24.pl – Dziękuję za rozmowę.

  Poprzedni artykułZgoda na poszerzenie podstrefy
  Następny artykułMosiężna Świdnica [FOTO]