Ocalili mogiły pradziadów

  1

  Pomimo, że swój wolny czas postanowili spędzić na ratowaniu polskich nekropolii na Wschodzie, gimnazjaliści z Pszenna czują się dumni z faktu, że poprzez swoją ciężką pracę pozostawili własną cegiełkę na Kresach. 11 osobowa delegacja z Gimnazjum w Pszennie, po 11 dniach pobytu na Ukrainie wróciła do swoich domów.

  Jak wspominają uczestnicy wyjazdu wyjechaliśmy z Wrocławia spod gmachu TVP Wrocław, gdzie żegnała nas wójt gminy Świdnica T. Mazurek oraz Dolnośląska Kurator Oświaty. Wspólnie z naszą grupą podróżowało ponad 100 młodych uczniów z dolnośląskich szkół. Podobnie jak my, postanowili oni swój wakacyjny wypoczynek zamienić na ciężką pracę przy ratowaniu polskich nekropolii, pozostawionych za wschodnią granicą. Wiele z nich jest już zapomnianych i zdewastowanych. Nasza grupa prowadziła prace porządkowe na cmentarzu w Mikulińce, 18 km od Tarnopola. Przez kilkanaście dni kosiliśmy trawę, wycinaliśmy krzaki,, czyściliśmy pomniki i krzyże oraz malowaliśmy ogrodzenia wokół grobów. O historii tego i wielu innych miejsc na Wschodzie mogliśmy jedynie czytać podręcznikach do historii. My mieliśmy to szczęście zobaczyć je osobiście i była to dla nas doskonała lekcja patriotyzmu. Dziękujemy wszystkim organizatorom za umożliwienie nam wyjazdu i zakorzenienie w naszej świadomości pamięci o miejscach historii naszych pradziadów.

  To już druga edycja akcji pn. „Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia”, którą zapoczątkowała wrocławska dziennikarka Grażyna Orłowska-Sondej. Patronowała jej Kuratorium Oświaty, a organizatorem i wykonawcą projektu była Telewizja Wrocław.

  Do przedsięwzięcia włączyło się kilkaset szkół z terenu Dolnego Śląska. Przez kilka miesięcy uczniowie zbierali fundusze na ratowanie nekropolii na Wschodzie. Młodzież z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie zgromadziła na ten cel 1232 zł.

  Losy polskich nekropolii można śledzić na antenie TVP Wrocław, we wtorki o g. 18.30.

  Janusz Waligóra

  rzecznik prasowy

  Urzędu Gminy Świdnica

  Poprzedni artykułOrlik wystartował
  Następny artykułNagrody w dziedzinie kultury – można składać wnioski