Młodzież z pasją

  0

  Artyzm i sztukę wykonaną rękami młodych ludzi z Polski, Białorusi, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Litwy, Norwegii, Chorwacji już po raz czternasty można było podziwiać podczas prezentacji wyników projektu „Międzynarodowe Lato Artystyczne”. Kilkunastodniowe interdyscyplinarne warsztaty artystyczne z motywem przewodnim „Sen” miały miejsce w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej.

  Wernisażem wystawy grafiki, ceramiki i rzeźby uczestnicy wraz z organizatorami uroczyście otworzyli wczoraj, 27 lipca, finał letniego projektu. Już na samym wstępie goście mogli podziwiać warsztat  rzeźby – drewniane figury leżące na trawniku.

  – Kunszt ten, jak Państwo widzą, drewniana huśtawka, drogowskaz prowadzący na Wzgórze Cmentarne, sokół czy krzyż, będzie znajdował się na terenie kompleksu pałacowego, na Wzgórzu Cmentarnym, a nawet i przy kościele, tak jak obiecaliśmy księdzu Kałuży. Cieszę się, jak widzę młodych artystów, którzy swoje prace wiążą z Krzyżową, umieszczają ją na swoich pracach, tworzą i mówią o Krzyżowej – i oto właśnie cały projekt! – wyjaśniał Marek Stanielewicz, prowadzący warsztaty z rzeźby i grafiki.

  W „Galerii Pralnia” na gości i zainteresowanych czekały artystycznie ułożone na stołach wyroby ceramiczne, nawiązujące do przedmiotów użytkowych, a z tablic wystawowych na uczestników prezentacji spoglądały grafiki przedstawiające postacie, budowle, martwą naturę, krajobrazy, znaki zodiaku, Dom na Wzgórzu – jednym słowem wszystko to, co uczestnicy projektu stworzyli przed jak i podczas warsztatów.

  – Proszę zwrócić uwagę na te przedmioty leżące tu, przed rzeźbą i grafiką. To są różne formy, takie drobiazgi z mosiądzu i metalu. Każdy uczestnik warsztatu z grafiki i rzeźby wyraził w ten sposób swoje prywatne i osobiste intencje, oczywiście nie ujawniając ich znaczenia. Formy te będą przyczepione do drewnianego krzyża – dodał Marek Stanielewicz, jeden z pomysłodawców projektu Lata Artystycznego.

  Dużym zaskoczeniem dla przybyłych na prezentacje było muzykowanie grupy uczestników projektu na schodach w Pałacu. – To są instrumenty ceramiczne, które młodzi artyści skonstruowali na warsztatach ceramicznych. Dzięki temu tworzą niezwykłą muzykę i rytmy na tych właśnie instrumentach – objaśniał Maciej Kasperski, prowadzący warsztaty z ceramiki. W Sali Balowej każdy mógł wziąć do ręki innowacyjne instrumenty, a także sam na nim zagrać. Przy dalszym muzykowaniu goście mogli również obejrzeć indywidualne prace graficzne jednej z uczestniczek, Katji Wassiljewy z Petersburga.

  W dalszej części prezentacji, swoje dokonania przedstawili uczestnicy warsztatów tańca, pantomimy i ArtMedia. Podczas prezentacji nie zabrakło pokazów tańca współczesnego z elementami tańców ludowych pod przewodnictwem Kuby Kukowskiego oraz pokazów pantomimy pod tytułem „Pokój Vladimira”, prowadzonych przez Ewelinę Ciszewską. Studenci zaprezentowali również cztery filmy fabularne i dokumentalne, nakręcone podczas warsztatów pod okiem Steffana Koecka, Marka Sobolewskiego i Stale Hundeide. Filmy ukazywały tematykę miłości, snu, a także uwieczniły prace i zmagania wszystkich grup roboczych Lata Artystycznego.

  – Osobiście uważam, że projekt ten odzwierciedla największe wartości, ilustruje wszystko, co może na co dzień brzmieć banalnie, a tak naprawdę jest bardzo ważne. Krzyżowa, jako środek Europy, odgrywa przy tym niesamowita rolę. Tu się spotykają ludzie różnych kultur, którzy uczą się od siebie, doceniają i motywują się nawzajem, prezentują innym swoją kulturę. Białorusini przywieźli nawet swoje stroje narodowe i prezentowali je podczas swoich występów tanecznych. Tu w Krzyżowej spotyka się wschód z zachodem, który działa i tworzy na żywo. My chcemy promować tych młodych artystów, a przede wszystkim tych z Europy Wschodniej – to jest nasza misja, misja Krzyżowej! I najpiękniejsze jest to, że prace tych ludzi widoczne są w Krzyżowej przez cały rok! – podkreśliła Anna Michalak-Pawłowska, jedna z organizatorów Lata Artystycznego.

  [photospace]

  Cały przebieg warsztatów, jak i ich wyniki każdy może zobaczyć na specjalnie stworzonym blogu http://krzyzowa.wordpress.com/ . Blog ten został przygotowany przez uczestników warsztatów dziennikarskich ArtMedia.

  Marta Żmigrodzka – Koziejko

  Fundacja „Krzyżowa”

  fot. Dominik Kretschmann

  Poprzedni artykułKto wygrał mecz na szczycie?
  Następny artykułUwaga! Bardzo ślisko na Towarowej i Przemysłowej