Dziś włoski barok i Bach

  0

  XII Festiwal Bachowski w pełni. Dzisiaj nie tylko melomanów zapraszamy wieczorem do świdnickiej katedry, a nocą – do kościoła św. Krzyża.

  26 VII

  ŚWIDNICA Katedra

  19.30

  BIBER ALBRICI MEALLI MELANI SCHMELZER

  Alessandro MELANI Sonata a 5 C-dur na dwie trąbki, dwoje skrzypiec i basso continuo
  Adagio – Allegro – (…) – Canzona – Grace – (…)

  Johann Heinrich SCHMELZER Sonata II ze zbioru Duodena selectarum sonatarum

  Giovanni Antonio Pandolfi MEALLI Sonata Quinta La Clemente na skrzypce i basso continuo

  Adagio – Allegro – (…) – allegro – adagissimo – largo

  Vincenzo ALBRICI Sonata a 5  na 2 trąbki, 2 skrzypiec, fagot i basso continuo

  SCHMELZER Sonatina I ze zbioru Duodena selectarum sonatarum

  Georg MUFFAT Sonata D-dur na skrzypce i basso continuo

  adagio – allegro – adagio – allegro – adagio

  Heinrich Ignaz Franz von BIBER Sonata a 5 ze zbioru Sonatae tam aris, quam auli servientes

  Variatio – Adagio

  ALTA CAPPELLA

  Marian Magiera Paweł Gajewski – trąbki

  Martyna Pastuszka Adam Pastuszka – skrzypce

  Krzysztof Lewandowski – dulcian

  Marcin Świątkiewicz – pozytyw

  Alta Cappella – założony w 2009 roku w Krakowie zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej na dętych instrumentach historycznych. Grupa inspirację czerpie z popularnych przez kilka stuleci (XIV-XVIII wiek) formacji muzyków złożonych z instrumentów dętych i bębnów, nazywanych „alta cappella”, których zadaniem było uświetnianie wszelkiego rodzaju ważnych wydarzeń w życiu ich społeczności.

  ŚWIDNICA kościół św. Krzyża

  22.30

  Johann Sebastian BACH Partita nr 5 G-dur, BWV 829

  Preambulum – Allemande – Corrente – Sarabande – Tempo di Minuetto – Passepied – Gigue

  Joseph HAYDN Sonata No. 33 Hob. XVI/20 (1771)

  – Moderato

  – Andante con moto

  – Allegro

  Yvan TARANENKO (ur. 1962)

  Tam i kołys’, tut i teper (Tam i kiedyś, tu i teraz) na klawesyn i taśmę

  Marek Toporowski

  Marek Toporowski – harmonijnie łączy w swojej działalności różne, często pozornie odległe obszary muzyki.  Jest cenionym solistą – klawesynistą i organistą – gra koncerty na klawikordzie oraz historycznych fortepianach, a nawet organach Hammonda. Uważa, że łączenie różnych źródeł inspiracji i umiejętność gry na wielu instrumentach jest warunkiem kompetentnej interpretacji klawiszowej.

  Od czasów studiów z powodzeniem zajmuje się również kameralistyką, przede wszystkim muzyką wokalną. Ta działalność doprowadziła go do utworzenia w 1991 roku zespołu Concerto Polacco, z którym przeszedł długą drogę, prowadzącą od dawnej muzyki kameralnej w małych składach aż po wielkie dzieła oratoryjne. Obecnie, jako dyrygent, współpracuje również z zespołami filharmonicznymi, przygotowując dzieła muzyki oratoryjnej i zachęcając muzyków grających na instrumentach współczesnych do wprowadzania elementów stylowego wykonawstwa. Celowi temu służy także utworzona w 2008 r. Akademicka Orkiestra Barokowa Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako dyrygent doprowadził ponadto do pierwszych wykonań i rejestracji licznych utworów muzyki staropolskiej (opera „Agatka” Hollanda, oratorium „Christiani poenitentes ad sepulchrum Domini” Żebrowskiego , utwory Wronowicza, Cichoszewskiego i in.).

  Studia ukończył w Akademii Muzycznej w Warszawie (organy – Józef Serafin, klawesyn – Leszek Kędracki), następnie doskonalił swe umiejętności we Francji (Strasbourg), Niemczech (Saarbrücken) i Holandii (Amsterdam), pracując pod kierunkiem Aline Zylberajch i Boba van Asperen (klawesyn) oraz Daniela Rotha (organy). Otrzymał Pierwsze Nagrody  Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz dyplom koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy). W późniejszym okresie studiował również improwizację organową pod kierunkiem Juliana Gembalskiego (w Akademii Muzycznej w Katowicach). Wiele zawdzięcza również kontaktowi ze znakomitym pianistą, Kajetanem Mochtakiem.

  Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji. Prowadzi klasę klawesynu w Akademii Muzycznej w Katowicach, pełniąc również funkcję prorektora tej uczelni.

  Poprzedni artykułDeszcz pieniędzy na remonty
  Następny artykułHala przy Ekonomiku skończona