Podwyżka za żłobek nieważna

  2

  Wojewoda dolnośląski unieważnił uchwałę o podwyżce opłat za miejski żłobek. 27 maja Rada Miejska zwiększyła stawkę miesięcznego obciążenia dla rodziców ze 115 do 140 złotych. Wojewoda uznał, że doszło do złamania obowiązującej od lutego 2011 roku ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3.

  Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, niezgodne z prawem jest stosowanie ryczałtu za cały miesiąc. Opłata musi dotyczyć wyłącznie czasu faktycznie spędzonego przez dziecko w prowadzonej przez samorząd placówce, czyli w myśl nowych przepisów – powinno się płacić od godziny. Do złamania przepisu doszło – zdaniem wojewody, mimo że Rada Miejska powołuje się na nową ustawę. Opłata nie może mieć cech podatku, ale uiszczenia należności za faktycznie wykonaną usługę – uzasadnia wojewoda.

  Opłatę za żłobek podniesiono ze względu na rosnące koszty utrzymania placówki. Rada Miejska ma teraz dwa wyjścia – albo zaskarżyć unieważnienie do Sądu Administracyjnego, albo przygotować nową uchwałę, uwzględniającą zastrzeżenia wojewody. Do czasu rozstrzygnięć wprowadzenie w życie uchwały zostało zawieszone.

  Przeczytaj decyzję wojewody.

  Poprzedni artykułTaniej na basen w Świdnicy
  Następny artykułSchodowski odchodzi z ŚKPR