Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

  1

  W maju 2006 roku Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu 30 maja Dniem Rodzicielstwa Zastępczego w Polsce. W Powiecie Świdnickim również obchodziliśmy to święto. W tym roku w ramach uroczystości Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zorganizowało festyn dla niespokrewnionych z dzieckiem rodzin zastępczych.

  Obchody Ogólnopolskiego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego odbyły się 14 czerwca w urokliwym plenerze w okolicach Świebodzic. Rodziny zastępcze w podziękowaniu za opiekę nad dziećmi otrzymały drobne upominki, a dzieciom zapewniono mnóstwo atrakcji.

  Miło było popatrzeć na radość dzieci zjeżdżających z dmuchanej zjeżdżalni, bawiących się w basenie z piłeczkami. Dla starszych dzieci największą atrakcją był park linowy. Równocześnie przez całe 5 godzin trwały atrakcyjne animacje, malowanie twarzy, konkursy i inne zabawy zorganizowane przez profesjonalistów. – relacjonuje Beata Galewska, dyrektor PDPR w Świdnicy.

  Dodatkowo dzieci mogły popisać się umiejętnościami wokalnymi i tanecznymi, a były wśród nich prawdziwe talenty.

  Poprzez organizację takich otwartych imprez w najlepszy sposób udaje się promować ideę rodzicielstwa zastępczego. Jest to również okazja, aby zyskać nowe spojrzenie na rodziny zastępcze i docenić ich codzienne wysiłki. – mówi Alicja Synowska, wicestarosta świdnicki

  Na festyn zaproszone zostały wszystkie rodziny zastępcze z Powiatu Świdnickiego oraz osoby ważne dla rodzin zastępczych, m.in. sędziowie sądu rodzinnego i władze samorządowe: Alicja Synowska – wicestarosta świdnicki, sędzia Maria Korenkiewicz – Przewodnicząca Wydziału III Rodzinnego Sądu Rejonowego w Świdnicy, Krzysztof Sołtys – Przewodniczący Rady Powiatu oraz Stanisław Wachowiak- Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych , Rodziny i Przeciwdziałania Bezrobociu.

  W trakcie festynu można było podzielić się opiniami na temat rodzicielstwa zastępczego i porozmawiać o najważniejszych problemach. Idea rodzinnej opieki zastępczej wiąże się przecież nierozerwalnie z dużym wyzwaniem, ale przede wszystkimi okazywaniem dzieciom miłości, której poskąpił im los.

  Cieszymy się, że mamy swoje święto. Ma ono przyczynić się do podniesienia rangi społecznej rodzicielstwa zastępczego oraz tworzenia wokół niego korzystnej atmosfery. Jest to także okazja do zwrócenia uwagi społecznej na nasze problemy. – mówili zgodnie obecni na festynie przedstawiciele rodzin zastępczych.

  ***

  PCPR w Świdnicy składa podziękowania wszystkim sponsorom, bez których nie byłoby możliwe zorganizowanie uroczystości w tak pięknej oprawie.

  Poprzedni artykułStartują Dni Świebodzic
  Następny artykułWidokówka ze Świdnicy